A defect prediction method for software versioning
Yazılım sürüm farklılıkları için bir hata tahmin yöntemi
- Tez No: 181308
- Danışmanlar: DR. AYŞE BENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yazılım oluşturma süreci yeni araçların ve tekniklerin yardımıyla gitgide daha insandanbağımsız bir hale gelmektedir. Bu alandaki araştırmaların önemli bir kısmı yazılım hatalarınınazaltılması, hataların tespiti ve tahmini üzerine odaklanmıştır. Yapay zeka tekniklerine ve verimadenciliğine dayalı hata tahmini bu alanda göreceli olarak yeni bir araştırma konususayılabilir. Bugün itibariyle, yazılım mühendisliği yazınında halen bir yazılım ürününün yeniversiyonlarına yönelik bir hata tahmin çözümü bütünüyle yer almamaktadır.Bu araştırmanın amacı, bir yazılımın yeni sürümlerindeki hata oranını eski sürümlerinegöre olan değişikliklerini baz alarak tahmin eden bir model ortaya koymaktır. Bu değişiklikleryazılımdaki bir yenilik, bir algoritma değişikliği ve hatta bir hata ayıklama değişikliği olabilir.Bu tür değişikliklerin türünü formal ve nesnel bir bakış açısıyla analiz ederek, ve bunayazılımın hacimsel değişikliğini de katarak, yeni versiyondaki hata oranını doğru bir şekildetahmin edebilmeyi amaçlıyoruz.Bu araştırmada önerilen modeli kullanarak, yazılım hayat döngüsündeki test sürecinikısaltabilmek ve harcanan eforu azaltabilmek mümkündür. Buna ek olarak, yeni bir yazılımsürümünün sağlamlığını saptamak bu model sayesinde olasıdır. Bu model, aynı zamanda biryazılım ürününe katılan yeniliklerin, hata ayıklama değişiklikleri gibi değişiklik türlerininhata oluşturma ihtimallerine olan katkısını ayrı ayrı anlamaya yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Software lifecycle is becoming more human-independent with the help of newmethodologies and tools. Many of the research in this field focus on defect reduction, defectidentification and defect prediction. Defect prediction is a relatively new research area usingvarious methods from artificial intelligence to data mining. Currently, software engineeringliterature still does not have a complete defect prediction solution for new versions of asoftware product.In this research our aim is to propose a model for predicting the number of defects in anew version of a software product relative to the previous version by considering the changes.These changes might be introduced as a new feature or a change of algorithm or even as aform of a bug fix. Analyzing the types of changes in an objective and formal manner andconsidering the lines of code change, we aim to predict the new defects introduced into thenew version.Using such a proposed model will benefit to a more focused testing phase which willdecrease the overall effort and cost. Also, this method can help to determine the stability of asoftware version before publishing the product. The method also helps us to understand theindividual effect of a feature, bug fix or change in terms of probability of a new defectintroduction.