Ranking semantic web services using semantic-distance information
Web servisleri keşfi ve sıralanması için ontolojik yakınlığın kullanılmasına dair bir sunu
  1. Tez No: 181307
  2. Yazar: MEHMET ŞENVAR
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE BENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya çapında ağ (World Wide Web) tüm gücünü anlamsal bilgi eklentileri yapıldığızaman ve otomatik işlemler gerçekleştirilebildiği zaman kazanacaktır. Bu amaçla webservislerinin kullanımı son yıllarda elektronik ticaret alanında oldukça önem kazanmıştır.Artan sayıdaki web servisleri, bu servisler arasında aranılan ve doğru web servisininbulunması problemini de beraberinde getirmektedir. Bu anlamda etkin bir web servis keşfi,anlamsal bilginin servislere eklenmesi ile mümkündür. Anlamsal web, web servislerininotomatik olarak keşfini, çağırılmasını, birleştirilmesini ve ilişkilendirilmesini sağlamaktadır.Anlamsal webin ilk adımını bu servislerin etkin bir şekilde keşfi oluşturmaktadır.Web servislerinin keşfi ve seçimi için sunulan yaklaşımların çoğu katı özelliklere sahipolması, anlamsal ve ontolojik yapının tüm gücünün kullanılmamasından dolayı kısıtlıimkanlara sahiptir. Bu tez çalışması, ilgili anlamlarda anlamsal web servisleri keşfi için genelbir çerçeve sunmaktadır. Kullanıcılar ve yazılım ajanları arama kriterlerini ve isteklerini XMLdokümanları olarak, belirlenen formatta genişletilebilir ve değiştirilebilir şekildetanımlayabilmelidirler. Sunulan mimarinin en temel bileşenlerinden biri olan, MS-serviseşleştirici olarak adlandırdığımız eşleştirici ajan, servis arama sorgusunu işler vedeğerlendirir. Servis eşleme etkin bir eşleme algoritması kullanılarak yapılmıştır. Eşleştiriciajan, servis talebinde bulunan insan, yazılımsal ajan veya yazılım bileşeni olabilen servisisteyicisine arama kriterleri ile en uygun şekilde eşleşen servisleri dereceli ve sıralı bir şekildedöner. Ontolojik kavramların anlamsal yakınlığının ve kullanıcının önceliklerinin servisisteyicisi tarafından tanımlanması ve bunun servis eşlenmesi sırasında kullanılmasıçalışmamızı diğer ilgili çalışmalardan ayıran temel özelliktir.
Özet (Çeviri)
World wide web will gain its full power when semantic meta-data descriptions areadded and automatic processing of the web is realized. Web services gained importance in thee-commerce era in recent years. As the number of web services increase, discovering correctweb services for user needs becomes a problem. An effective discovery is only possible whenthere is semantic information. Semantic web enables automatic discovery, invocation,composition and mediation of web services by users, agents and programs. The first step insemantic web is the effective discovery of web services.Most of the current solutions and approaches on web service discovery and selection arelimited in the sense that they are strictly defined, and they do not use the full power ofsemantic and ontological representation. This research proposes a general ?semantic webservice discovery framework? in which: Users or software agents should able to set theselection criteria as XML documents, defined in preliminary format, in an extensible andmodifiable manner. A Matchmaking Agent (MS-Matchmaker), which is the main componentof the framework, processes the service discovery query. The matchmaking is done via anefficient matching algorithm. The matchmaker will return a rated and ordered set of suitableweb services to the service requestor who may be a human-user, software agent, componentor other. Semantic distance of ontology concepts are the main criteria of rating the webservices in parallel with user definitions, which is different from other approaches.