Seftriaksonun amikasin, netilmisin ve tobramisin ile kombinasyonlarının pseudomonas aeruginosa suşlarına karşı in vitro etkilerinin araştırılması
- Tez No: 18131
- Danışmanlar: PROF.DR. ENVER TALİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET: Pseudomonas aeruginosa 'run hastane infeksiyonu etkeni ola rak gün geçtikçe artan sıklıkla izole edilmesi ve özellikle t immün sistemi baskılanmış kişilerde oluşturduğu inf eksiyonla- rın tedavisinde güçlük yaratması, tedavide antibiyotik kombi nasyonlarının önemini arttırmıştır. Bu amaçla çeşitli klinik örneklerden izole edilen 50 P. aeruginosa susuna karşı seftri- akson, amikasirı, neti İmisin ve tobramisinin tek başına in vit ro etkileri mikrodi lüsyon yöntemiyle araştırılıp MÎK değerle ri saptanmış ve seftr i aksonun bu aminogl ikozi tlerle kombinas yonlarının in vitro etkisi mikrodi lüsyon“checkerboard”yönte miyle araştırılıp FÎK indeksleri saptanmıştır. Elde edilen bu sonuçlar, sef triaksonun P. aeruginosa suşlarına karşı tek başı na önemli bir etkisinin olmadığını, suşlardan hiçbirinin di renç oluşturmadığı amikasinin, tobramisin ve neti lmisinden üs tün olduğunu göstermektedir. Sef triaksonun amikasin, neti İmi sin ve tobramisin ile kombinasyonlarının P. aeruginosa suşları na karşı % 86-96 arasında sinerjist etki göstermesi ve antago nist etkinin görülmemesi bu kombinasyonların P. aeruginosa in- feksiyonlarının tedavisinde önemli bir yer tutacağını göster mektedir.
Özet (Çeviri)
ZUSAMMENFASSUNG Die hâufige Isolierung von Pseudomonas aeruginosa als Erreger von Krankenhausinf ektionen und insbesondere die schwierigen Therapiemögl ichkei ten bei Patienten mit ge- schwachten Immunsystem erhöhen bei der Therapie die Bedeu- tung der Antibiotica in Kombinationen. Aus diesem üründe wurden die In vitro Wirkungen von Ceftriaxone, Amikacin, Ne tilmicin und Tobramycin einzeln gegen verschiedene klinisch isolierte 50 P. aeruginosa Stâmme mit der Mikrodi lut ions- methode untersucht und die MIK-Werte f estgestel 1 1. Anschlie- Bend wurden die kombinierten In vitro Wirkungen von Ceftri axone und den Aminoglykosiden mit der Mikrodi lut ion-Checker- board-Methode untersucht und die FIK-Indexe f estgestel 1 1. Die Ergebnisse der Untersuchungen zeigten, daB Ceftriaxone alleine keine bedeutsame Wirkung gegen die P. aeruginosa Stâmme hatte, daB Amikacin, gegen den die P. aeruginosa Stâmme nichtresi stent waren, wirksamer war als Tobramycin und Netilmicin. Die Kombinationen von Ceftriaxone mit Amika cin, Netilmicin und Tobramycin hatten gegen die P. aeruginosa Stâmme eine synergische Wirkung von 86-96 % und keine antago nistische Wirkung. Diese Ergebnisse zeigen, daB die oben ge nannten Kombinationen bei der Behandlung von P. aeruginosa Infektionen von Bedeutung sein werden.
Benzer Tezler
- Bazı alabalık işletmelerindeki yavru gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) Flavobacterum psychrophilum bakterisinin belirlenmesi, fenotipik ve genotipik özelliklerinin araştırılması
Identification and investigation of phenotypic and genotypic characteristics of Flavobacterium psychrophilum in fry rainbow trouts (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) in some trout farms
MİKAİL ÖZCAN
Doktora
Türkçe
2011
MikrobiyolojiFırat ÜniversitesiSu Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
PROF. DR. MUSTAFA SARIEYYÜPOĞLU
- Yoğun bakım ünitesinde kültür örneklerinde acinetobacter baumanii üremesi saptanan hastaların antimikrobiyal değerlendirmesi
In this study, antibiogram results of acinetobacterspecies that are identified on 647 patients that have stayed at intensive care units of gaziosmanpaşa university faculty of medicine hospital in between 2011-2018 were evaluated by vitek-2 system. as result of this evaluations, the most sensitive antimicrobial agents against acinetobacter species are colistins with sensivity rate %98,6. the second ones are tigecyclins with sensivity rate % 75,6 .
TUĞBA DOBAÇLI
Yüksek Lisans
Türkçe
2019
Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon HastalıklarıTokat Gaziosmanpaşa ÜniversitesiMikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
PROF. DR. YUNUS BULUT
- Investigation of the biofilm formation multiple drug resistance (MDR) Escherichia coli in uropathogenic and related with virulence gene in Baghdad
Bağdat bölgesinde üropatojenik ve virülans geni ile ilişkili Escherichia coli'ni̇n biyofilm oluşumu ve çoklu ilaç direncinin (MDR) araştırılması
WEAM JADDOA ABED AL ZAIDI
Yüksek Lisans
İngilizce
2023
BiyolojiÇankırı Karatekin ÜniversitesiBiyoloji Ana Bilim Dalı
DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK
- İdrar yolu infeksiyonu etkeni olan Escherichia coli suşlarının antibiyotiklere duyarlıkları
Başlık çevirisi yok
HADİ BAKHTIARI