Sefuroksim sodyumun aztreonam, tobramisin ve siprafloksasin ile olan kombinasyonlarının escherichia coli, klebsiella pneumoniae, proteus mirabilis ve pseudomonas aeruginosa suşları üzerine...
  1. Tez No: 18130
  2. Yazar: YILDIZ ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENVER TALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Tümü idrar örneklerinden izole edilen 25 E.coli, 25 K. pneu moniae, 25 P.mirabilis ve 25 P. aeruginosa olmak üzere toplam 100 adet Gram negatif bakteriye karşı sefuroksim sodyumun aztreonam, tobramisin ve siprofloksasin ile olan kombinasyonlarının etkisi incelenmiştir. Şerit difüzyon yönteminin kullanılmış olduğu çalışmamızda belirli miktarlarda antibiyotik içeren şeritler, bakteri süspan siyonu yayılmış Petri kutularına dik açı oluşturacak şekilde yerleştirilmiş; sonuçlar 27°C'de bir gecelik inkübasyondan son ra, şeritlerin meydana getirdiği dik açılardaki inhibisyon zonu veya bakteri üremelerinin şekillerine göre sinerjist, antagonist ve additif veya indifferens olarak değerlendirilmiştir. Deneylerimizde en fazla sinerjist etkinin sefuroksim sodyum siprofloksasin kombinasyonu ile E.coli suşlarına karşı % 68 ora- aında meydana geldiği saptanmıştır. Bu kombinasyonun P.mirabilis suşlarına % 40, K. pneumoniae suşlarına % 36, P. aeruginosa suş larına ise % 28' oranında sinerjist etkili olduğu tespit edilmiş tir. Sefuroksim sodyum - aztreonam kombinasyonu ile siner j ist etkinin % 56 oranında olmak üzere yine en fazla E.coli suşları na karşı meydana geldiği, bunu P.mirabilis suşlarına karşı % 40, P. aeruginosa suşlarına karşı % 36 olmak üzere birbirine yakın değerlerdeki siner j'ist etki oranlarının izlediği, K. pneumoniae suşlarına karşı ise % 24 oranında sinerjist etkinin görüldüğü saptanmıştır. Sefuroksim sodyum - tobramisin kombinasyonu ile hem P.mira bilis hem de P. aeruginosa suşlarına % 40, E.coli suşlarına % 20 ve K. pneumoniae suşlarına % 16 oranında siner jist etki tespit edilmiştir.- 50 - Çalışmamızda kullanılmış olan üç antibiyotik kombinasyonu nun da denenen suşlarm hiçbirine antagonist etkili olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak sefuroksim sodyumun aztreonam, tobramisin ve siprofloksasin ile olan kombinasyonlarının çeşitli oranlarda sinerjist etki gösterdikleri, özellikle siprofloksasin ve aztreonam ile olan kombinasyonlarının E.coli suşlarma yüksek oranda siner jist etki meydana getirdikleri saptanmıştır. Bundan dolayı E.coli' nin neden olduğu idrar yolu infeksiyonlarının te davisinde sefuroksim sodyum - siprofloksasin ve sefuroksim sod yum - aztreonam kombinasyonlarının önemli yer tutacağı anlaşıl mıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of the combinations of cefuroxime sodium with aztreonam, tobramycin and ciprofloxacin against 25 E0coli, 25 K. pneumoniae, 25 P.mirabilis and 25 P. aeruginosa, totally 100 Gram - negative bacteria which were isolated from speci mens of urine was examined. In this study the strip diffusion method was used and a certain of antibiotic containing filter paper strips were pla ced at right angles on the agar plate in which bacteria suspen sions spread, after overnight incubation at 3?°C, the results were evaluated as synergism, antagonism and additive or indif ference according to the forms of inhibition zones and bacterial growths. In this experiments, it was found out that the most.fre quent synergistic effect with the cefuroxime sodium - cipro floxacin combination was against E.coli strains at the rate of % 68. It was observed that this combination had synergistic effect against P.mirabilis, K. pneumoniae and P. aeruginosa strains at the rates of % 40, % 36 and % 28 respectively,, It was observed that the highest synergistic effect occured with cefuroxime sodium - aztreonam combination against E.coli strains again, at the rate of % 56 and that was followed by the very close rates of % 40 against P.mirabilis strains and % 36 against P.aeruginosa strains; whereas it was observed that the synergistic effect against K. pneumoniae occured at the rate of % 24. With the combination of cefuroxime sodium - tobramycin against both P.mirabilis and P.aeruginosa strains % 40, against E.coli strains % 20 and against K. pneumoniae strains % 16 synergistic effect was observed.- 52 - It was determined that three antibiotic combinations used in the study didn't have antagonistic effecets against none of the strains which were examined. As a result, it was observed that the combination of cefu- roxime sodium with aztreonam, tobramycin and ciprofloxacin showed various rates of synergistic effects, especially its combinations, with ciprofloxacin and aztreonam against E.coli strains showed high synergistic effects. So it has been under stood that in the treatment of urinary tract infections which are caused by E.coli^ cefuroxime sodium - ciprofloxacin and cefuroxime sodium - aztreonam combinations will have an impor tant, place.