Investigation of the most suitable location finding techniques for İstanbul in gsm 1800 network
İstanbul'da gsm 1800 şebekesinde en uygun yer bulma tekniklerinin araştırması
- Tez No: 181331
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde, Abonenin Yerini Belirleme Servisleri hiçbir ticari GSM şebekesinde tamolarak başarıyla uygulanamamaktadır. Bu konuda bir çok yeni araştırma ve çalışmayapılmakta ve uygun çözüm standartları geliştirme çabaları sürmektedir.Yer belirleme uygulamalarında önemli bir kriter, belirlenen yerin hassasiyetidir. Farklıuygulamaların değişik büyüklükteki hatalara, farklı tolerans göstermesi ise işin başka birboyutudur. Gerek farklı hassasiyet değerleri, gerekse bu değerlerin ancak faklı yöntemlerleölçülebiliyor olması, yer belirleme tekniklerini ve bunların ticari uygulamalarınızorlaştırmaktadır.Bu çalışmada gerçek bir ticari GSM şebekesinde yapılan saha ölçümleri eldeki mevcutyöntemler ile incelendikten sonra, literatürde yeni ortaya çıkmaya başlayan VeritabanıKullanarak lişkilendirme Yöntemi (DCM) ve Sinyal Seviyesi (SS) Yöntemleri uygulanarakkarşılaştırmalar yapılmıştır. Bu yöntem ile hedeflenen mevcut cep telefonları, abonelerininkullanmakta oldukları cihazlarda bir değişiklik yapmadan kullanması dikkate alınmıştır. Eldeedilen sonuçların iyileştirilmesi için ayrıca art işleme yöntemleri de (Kalman Filtresi)değerlendirilmiştir.Sonuç olarak uygulanan yöntemler sayesinde yer belirleme doğruluklarında kaydadeğer iyileştirme sağlandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there isn?t yet a successful deployment of a Location Services among theexisting worldwide operators, locating the subscriber is still appealing, thus there are manyongoing studies on the topic.While locating subscriber, an important criteria is the accuracy of the result. However,each application requires different level of accuracy, and not a unique solution may fulfill allthese needs at once. This last one makes the location more challenging.In this work, several already existing techniques, such as CellID, and Signal Strengthmethods, are applied to field measurements that were done in the real commercial GSMnetwork in Istanbul. Then, a newly emerging method, which is the Database CorrelationMethod (DCM); is also applied and comparisons are done. This method is not imposing anychange for the subscribers terminal, thus this makes it more important and acceptable.The results obtained by the SS and DCM, are also exposed to the post processing(Kalman Filtering) steps.Significant improvements in the results are concluded after these processes applied.