Analog design and optimization of PWL circuits used in fuzzy logic solutions
Bulanık mantık çözümlerinde kullanılan parçalı doğrusal devrelerin analog tasarımı ve iyileştirilmesi
- Tez No: 181332
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapay Sinir Ağ Devreleri, sistem tanımlama, karar verme ve kontrol sistemleri gibigünlük hayatın birçok dalında, insan beyni gibi düşünebilmek ve karar veremebilmek içintasarlanmıştır. Yapay Sinir Ağ Devreleri, her ne kadar daha kesin sonuçlar verse de kıyaslakesinlik oranı daha az olan bulanık mantık devreleri, donanım tasarımlarının kolaylığı,karmaşıklıklarının daha az olması ve eğitilebilirliklerinden dolayı günümüzde daha çoktercih edilmektedirler. Bu çalışma, bulanık mantık devrelerinde çözüm yüzeyinintahminlenmesinde kullanılan parçalı doğrusal işlemlerinin gerçeklenmesiyleilgilenmektedir.Parçalı Doğrusal (PWL) devreleri gerçelleyebilmek için CMOS akım aynalarıkullanılmaktadır. Bu devrelerin tasarımında bir takım hata kaynakları bulunmaktadır. Hataiyileştirmesini kolaylaştırmak için PWL devreleri yapı taşları olan akım aynası devrelerinebölünmüştür. Çözüm yüzeyine yakınsama maksadıyla kullanılan algoritmadan ve akımaynası devrelerindeki eşik potansiyeli (Vt), oksit sığası (Cox), tranzistörlerin boy ve enfarklılıklarından kaynaklanan hatalar bu çalışmada ana hata kaynakları olarakdeğerlendirilecek ve hata hesaplamaları bu değerler üzerinden yapılacaktır.Bu çalışma, belirlenmiş bir güç harcanımı ve hata aralığında çalışacak akım aynasıtasarımı ve iyileştirilmesi üzerinedir. Çözüm farklı uygulamalar üzerinde değerlendirilmiş,sonuçlar, benzetim değerleriyle karşılaştırılarak sistemin uygunluğu test edilmiştir. Akımaynası tasarımında elle yapılacak olan işlemler yerine bu çalışmada tanımlanmış olansistemin kullanılmasının yeterli olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Neural networks are widely used in all branches of life such as systemidentification, decision support and control where systems are designed to be working ashuman brain and make decisions like the way human beings do. Although neural networksdescribe much more precise solution surface, fuzzy logic is becoming more popular sincecomplexity, trainability and especially hardware implementation of fuzzy logic is mucheasier. This work is concerned with the construction of fuzzy logic piecewise linearfunctions (PWL) that are used for solution surface approximation.Various combinations of CMOS current mirror circuits are used to realize PWLfunctions. There are several sources of errors in design of such functions. In order tosimplify the optimization of these error calculations, PWL circuits are divided into smallercircuits which are assumed to be current mirrors in this work. Implementation error whichis caused by deviation from the real solution surface and mismatch errors between currentmirror transistors due to difference between threshold voltages (Vt), oxide capacitance(Cox), width and length of transistor values are considered as the main sources of errors.This work represents a computer aided tool for calculation of optimized W and Lvalues of current mirror transistors for various values of reference current within aspecified error to find the best transistor parameters for possible minimum powerdissipation. Results are tested on several applications to verify that the results of thecomputer aided system presented in this work are matching with the simulation results. Ithas been seen that instead of designing and calculating PWL circuits manually, introducedoptimization tool may well be used in such processes.