Source separation of seismological signals using blind deconvolution and independent component analysis techniques
Sismolojik işaretlerin kör ters evrişim ve bağımsız bileşenler analizi yöntemleri kullanılarak ayrıştırılması
- Tez No: 181342
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN BAYTAN ERTÜZÜN, PROF. DR. MUSTAFA AKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Geophysics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kör kaynak ayrışımı ve bağımsız bileşenler analizi yöntemleri, pek çok alandasinyalleri işlemek ve bu sinyalleri oluşturan saklı etkenleri ve bileşenleri ortaya çıkarmakiçin kullanılmaktadır. Sismolojide karşılaşılan bazı problemler incelendiğinde, buyöntemlerin elde edilen gözlemleri incelemede önemli rol oynayabileceği görülmektedir.Bu çalışma, işaret işlemede kullanılan mevcut doğal düşüm yöntemlerinin,sismolojik işaretlerdeki bağımsız bileşenleri ve bu işaretlerdeki kaynak ve ortam etkilerinibirbirinden ayrıştırmak için uygulanmasını amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda ikialgoritma uygulanmış, bu algortimalardan birisi için küçük değişiklikler öne sürülmüş vehataları düzeltilmiştir.Elde edilen sonuçlar, anlık bağımsız bileşenler analizi yöntemlerinin, sismolojikgözlemlerdeki uzak ve yakın sismik olaylardan kaynaklanan etkilerin birbirindenayrıştırılması için bir önişleme yöntemi olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bunailave olarak, tek kanallı kör ters evrişim yöntemleri, kaynak ve yayılma ortamı etkilerinibirbirinden ayrıştırmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Blind source separation and independent component analysis techniques have beenimplemented in many fields to analyze signals, in order to reveal the hidden factors andcomponents that underlie. Analyzing some basic problems in seismology, it is seen thatthese techniques can play an important role in analyzing field data.This work aims to apply current natural gradient signal processing techniques onseismological signals to separate independent components and separate the source andmedium effects present in a seismological observation. Two algorithms are implementedfor this purpose with a small modification and corrections proposed to one.The results obtained indicate that instantaneous independent component analysismethods can be employed to preprocess seismological observations to separate the effectsof remote and local seismic events. In addition, single channel blind deconvolutiontechniques may be used to separate the effects of propagation medium from the seismicsource.