Modeling and analysis of the historical masonry structures
Tarihi yığma yapıların modelleme ve analizi
  1. Tez No: 181343
  2. Yazar: BETÜL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tarihi yığma yapıların modelleme ve analizinin yapılması zor ve karmaşıkbir iştir. Modelleme ve analiz prosedürleri, analizi yapılan yapının tarihi, malzemeve yapının fiziksel ve mekaniksel özellikleri, yapının bügünkü durumu ve yapınınkendi kapasitesi hakkında detaylı bilgiler edinilmesi vasıtasıyla yeterli bir biçimdetatbik edilebilir. Bu tez ile, tarihi yığma yapıların modelleme ve analiz methotlarısunulmuştur.Tez, modelin doğruluğunun tespiti ve 3D Finite Element modeli ve LineerElastik analizinin binanın değerlendirilmesi amacıyla kullanılıpkullanılamayacağının belirlenmesi amacıyla 3D FEM modellemesi ve LineerElastik analizi üzerinde yoğunlaşmıştır. Vaka çalışması için 105 yaşında yığma birbina (Hemdat Israil Sinagogu) seçilmiştir. Bu amaçla sinagog düşey ve yatay(deprem tipi) yükler altında incelenmiştir. Binanın beklenen tepkisinindeğerlendirilmesi amacıyla Sap 2000 versiyon 9.1. programı kullanılarak LineerElastik analiz yapılmıştır.Ayrıca yığma binalarda bulunabilen geniş pencere çerçevelerinin binanınsismik davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla pencere çerçeveli vepencere çerçevesiz olarak iki değişik model yaratılmış ve analiz edilmiştir. Sonolarak yapının elemanlarının gereken dayanımı malzemelerin varsayılan elastikkapasiteleri ile karşılaştırılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The modeling and the analysis of the historical masonry structures aredifficult and complex tasks. Modeling and analysis procedures can be adequatelycarried out provided that deep knowledge is collected about the history of thebuilding being analyzed, physical and mechanical characteristics of material andstructure, buildings current condition and load carrying capacity of the structureitself. With this thesis, an overview of the modeling and analysis methodologies ofthe historical masonry structures are presented.The focus of the thesis is on the use of 3D Finite Element Modelingtechnique and linear elastic analysis to evaluate the accuracy of the model and todetermine whether 3D FEM model can be used for assessment. For this purpose,105 years old masonry building (Hemdat Israel Synagogue) was selected for thecase study. The synagogue was investigated under vertical and horizontal(earthquake type) loads. In order to evaluate the expected response of thestructure, linear elastic analyses were performed using the program SAP 2000version 9.1.The effect of the large window frames within the masonry building on theseismic behavior of the structure was also studied. For this purpose, two differentmodels one of which is with window frames and the other is without windowframes were modeled and analyzed. Finally the strength demand of the elementsof the structure was compared with the elastic assumed capacities of the materialsand the results were discussed.