Oksijen-asetilen ve indüksiyon teknikleriyle dökülen iskelet protez döküm metallerinin fiziksel özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 18151
  2. Yazar: BELKIS GÜLSEN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN TURFANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, asetilen-oksijen ısı kaynaklı ve indüksiyon ısı kaynaklı iki ayrı eritme ve döküm sisteminin, iskelet protezlerde kullanılan çeşitli krom-kobalt alaşımlarının sertlik, akışkanlık ve dökülebilirlik değerleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Döküm materyeli olarak üç farklı krom-kobalt alaşımı (Wirocast, Wironit ve Wironium alaşımları) kullanılmıştır. Her alaşımdan, sert lik deneyleri için 20x30x1,2 mm boyutlarında 20 tane tam plak, akış kanlık ve dökülebilirlik deneyleri için 8x10 = 80 kareli 20 tane kafesli plak olmak üzere, toplam 120 denek standart şartlarda hazırlanmıştır. Denekler 2 gruba ayrılarak, 60 denek asetilen-oksijen ısı kaynaklı, diğer 60 denek de indüksiyon ısı kaynaklı eritme sistemiyle dökülmüştür. Sertlik değerleri ölçümleri, Vilson Tukon marka mikrosertlik ölçüm cihazında yapılmıştır. Sertlik değerleri, Vickers sertlik de- 2 ğerleri cinsinden kg/mm olarak ifade edilmiştir. Akışkanlık ve dökülebilirlik değerleri ise, dökümden sonra tam çıkan kare sayılarının değerlendirildiği yönteme göre saptanmıştır. Akışkanlık ve dökülebilirlik deneylerinde, indüksiyon eritme sisteminin, asetilen-oksijen ısı kaynaklı eritme sistemine göre, ileri derecede anlamlı olarak olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. Asetilen-oksijen ısı kaynaklı ve indüksiyon ısı kaynaklı iki eritme sisteminin, dökülen alaşımların sertlik değerleri üzerindeki etkilerinin ise, anlamlı olmadığı görülmüştür. Ancak, indüksiyon ısı kaynaklı eritme sistemlerinde, uygulanması mümkün olan koruyucu gaz sistemini kullanma imkanının bulunması halinde, sertlik değerleri artışının önlenmesinin mümkün olacağı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study attempts were made to investigate the effect of two different melting and casting systems of acetylene-oxygen heat origin and of induction origin on the hardness, flow property and casting values of various chrome-cobalt alloys used in cast dentures. As casting material, three different chrome-cobalt alloys (Wirocast, Wironit and Wironium alloys) were used. From each alloy and under standard conditions, 20 complete plates with dimensions of 20x30x1,2 mm were prepared for the hardness test, and 20 meshed plates with 8x10 = 80 squares for flow and castability properties with a total number 120 samples. The samples were divided into two groups, after which 60 samples were casted trough the melting system with the heat origin of acetylene-oxygen, and the rest 60 samples were melted by the heat origin of induction. The estimations of hardness values were made by Vilson Tukon microhardness measuring apparatus. Their hardness values were 2 expressed in terms of Vickers hardness values as kg/mm. Flow and casting property values were determined same as the method where the complete square numbers were evaluated after the casting procedure. In flow and casting experiments, it was seen that the induc tion melting system had a positive result with a high significance when compared to the melting system with a heat origin of acetylen- oxygen. It was also observed that the effects of two melting systems, acetylene-oxygen heat origin and induction heat origin, on the hardness values of the casted alloys were not significantly different. When the melting system with a heat origin of induction is used and the protective gas system is applied, the increase in hardness values may be prevented.