Kronik böbrek yetmezliğinin diş ve çevre dokularına olan etkisinin radyolojik, histolojik ve sintigrafik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 18150
  2. Yazar: SERHAT YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECLA TİMOÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
- 57 - ÖZET Bu çalışmada kronik böbrek yetmezliği ve onun neden olduğu metabolik kemik hastalığının diş ve çevre dokularına olan etkisi İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı'na müracaat eden 10 kadın, 15 erkek toplam 25 hasta üzerinde araştırılmıştır. Düzenli hemodializ ile tedavi edilmekte olan hastaların radyolojik, sintigrafik, histolojik ve biokimyasal değerlerinin birbirleri ile mukayesesi yapılmış, periapikal ve panoromik radyografiler ile lamina dura, trabeküler yapı, mandibular kanal, mandibular kortikal kalınlık, el grafileri ile metakarpal indeks ve metakarpal kortikal kalınlık, kemik sintigraf ileri ile de çeneler, kalvaria, vertebral kolon, pelvis, klavikulalar değerlendirilmiştir. Çalışmanın istatistiksel değerlendirilmesinde Pearson'un korelasyon katsayısı ve işaret testi SPSS istatistik program paketi kullanılarak hesaplanmıştır. Radyolojik değerlendirmeler sonucunda hastalarda lamina dura, trabeküler yapı, mandibular kanal, mandibular ve metakarpal kortikal kalınlığın etkilendiği ve bu değişikliklerin genellikle bir arada ortaya çıktığı saptanmıştır.- 58 - Kemik sintigrafilerinde, bu hastaların metabolik kemik hastalığından etkilendiği, radyolojik olarak gözlenemeyen değişikliklerin kemik sintigrafisi ile ortaya çıkartılabileceği tespit edilmiştir. Histolojik olarakta desteklenen bu bulgular ışığı altında çeneler metabolik kemik hastalığının gösterilmesinde değerli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 59 SUMMARY In this research, Chronic Renal failure and It's effects on teeth and surrounding tissue due to metabolic bone disorders was investiged on 25 patients who referred to Oral Surgery Department. The patients had been treated with regular hemodi alysis. Periapical, Panoramic, hand X-rays, Bone scintigraphy and biopsy, and clinical laboratory data were obtained. On periapical and Panoramic radiographs, it has been observed loss of lamina dura, mandibular canal, cortical bone at the mandibular angle and delicate or absent trabecular patterns as well as the presence of radiolucent lesions. These tended to occur together. Metacarpal cortical thickness and Metacarpal Index were evalvated on hand X-rays and Loss of metacarpal cortical thickness was noted. Bone Scintigraphy was also performed to investigate jaws, calvaria, vertebral colon, pelvis and clavicula.- 60 - We observed ı.that the scintigraphic technique is superior to radiological techniques because positive X-ray findings were less frequent than positive scintigraphic results. Multiple correlation coefficients between observed radiographic, sintigraphic, histologic changes and selected biomedical patient data were obtained by computer analysis and their significance discussed. The results of this study seems to Justify that Jaws Play a valuable role in the diagnosis of metabolic bone disease.