Halk elindeki serbest ve sabit bağlamalı sistemlerde yapılmış ahırlarda yetiştirilen siyah-alaca sığırların süt verimi, döl verimi ve büyüme özellikleri üzerinde karşılaştırmalı araştırmalar
  1. Tez No: 18159
  2. Yazar: FERHAN ÇUKURBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EVRİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET flu çalışma, Bursa ili çevresinde serbest ve Sabit bağlamalı sistemde yetiştirilen Siyah-Alaca sığırların 1979-1989 yılları arasında kontrollerle saptanan verim değerleri kullanılarak döl, süt verimi ve büyüme özelliklerinin düşeyini saptamak amacıyla yapılmıştır» Çalışma materyalini oluş¬ turan 159 baş Siyah-Alaca sığarın 90 başı serbest şist emde 69 başı sabit bağ¬ lamalı sistemde araştırma kapsamına alınmıştır» İlk sıfat yaşı serbest ve sabit bağlamalı sistemlerdeki düvelerde sıracıyla 18.08 ve 18.53 ay olarak saptanmış, ilk sıfattaki ortalarına yaşları arasındaki farklar önemli bulunmuştur. Her gebelik için tohumlama sayıları incelenen sistemlerdeki ineklerde birbirine yakın olduğu tespit edilmiş ve 1.74 ila 1.92 arasında değişmiştir. Mı geçen grupların servis periyodları 136.31 ve 140,73 gün olarak bulunmuştur» Serbest ve sabit sistemdeki g^A. inekler ilk buzağalarını sırasıyla 27.85 ay (835.5 gün) ve 27.61 ay (828.3 gün) da vermiş olup ilk 5 buzağılamaya göre ortalama buzağılama yaşlarıda 48,54 ay (1454.2 gün) ve 45.88 ay (1376.4 gün) olarak saptanmıştır, incelenen iki grup için buzağılama aralıkları ortalaması 405.25 ve 419.14 gün olup istatistiki yönden farklar önemsiz bulunmuştur. Ortalama 4392.28 kg. ve 274.68 gün olan gerçek süt verimi, ve laktasyon süresi serbest sistem grubu için 4565.66 kg ve 289.65 gün, sabit sistem grubu için 4106.04 kg ve-274»68 gün olarak bulunmuştur» süt verimi 1. laktasyondan 4» laktasyona doğru yükselen bir eğri çizmiş, 4» laktasyondan sonra tedricen azalma eği¬ limi göstermiştir. Ortalama 4540.74 kg olan 305 günlük süt verimi 4729.77 kg ve 4228.69 kg olarak saptanmıştır. Olgun çağa göre süt verim ortalaması 4989.47 kg, serbest sistemde5138.72 kg sabit sistemde ise 4743.08 kg olarak tespit edilmiştir. Süt verimleri yönünden farklar istatistiki yönden önemli bulunmuştur (P^).0l). İkisistemde 6. aya kadar yaşama güçleri birbirine yakın düzeyde fy 89- fo 90.8 arasında olmuştur. Ortalama erkek ve dişi buzağılarda 43.18 ve 42.06 kg olan: doğum ağırlığı serbest sistemde sırasıyla 44.27 ve 42.38 kg, sabit sistemde ise 41.81 ve 41«69 kg olarak saptanmış¬ tır. 6. Ay ağırlıkları ortalama erkek ve dişi bukağılarda sırasıyle 15750 ve 145.82 kg, serbest sistemde 158.59 ve 146.27 kg sabit sistemde 156.06 ve 145.2£ kg olarak bulunmuştur. Büyüme özellikleri yönünden her iki sistem arasında¬ ki farklılıklar istatistiki açıdan değer taşımaktadır (P^O.Ol). Bu araştırmadan elde edilen bulgulara dayanılarak, süt verimi ve büyüme özellikleri yönüden serbest sistemdeki ineklerin önemli avantajlara sahip olduğu görülmüştür.-
Özet (Çeviri)
-74- SUI'MARY A study made to determine the reproduction, growth and milk produc tion of Blaçk-Pied catties housed in free stall and conventional barn gro ups in farms of Bursa villages. To determine this properties the datas were gathered, by controlling between 1979-1989» The respective number of cows in study groups were 90 and 69. The first breeding age of heifers in groups ware found I8.O8 and 18.53 months respectively. There were not statiscally difference between these averages. The number of insemination per conception and service periods were foun 1.74 and 136.31 days for free stall and 1,92 and 140.73 days for convential hou sed groups respectively. The age of first calving in groups were 27.85 mon ths and 27 «61 months respertivej: The respective average calving intervals of groups were found 405*2 and 419*14 days with no any statistical differen ce. The average milk received in groups were found 4565*6 kg, and 4106.04 kg. during the milking of 289.65 day and 274*68 days in respective groups. The milk production curce in both groups were increased up to 4 th. Lactati on, then gjradtffll tendency of decreasing was observed. The average milk production for 305 days was 4540.75 kg. For two groups-75- they were found 4729.77 and 4228.69 kg, respectively. The average mature eguivalant milk production was 4989,47 kg. The mature eguivalant milk production of groups were found 5138,72 kg, and 4743.08 kg, respectively. Significant differences were found between milk productions statistically, (P^),0l) Livability to the sixth month were similarly for the two systems (89 İ* - 90,8 $), T^e birth weighst of groups were found 44»27 kg» and 41«8l feg, for males and 42.38 kg and 41.69 kgs. for females respectively. The average birth weights in herd were 43,18 kg 42,06 kg for respective sexes. The average sixth month weights of male and female calves were 157,50 and 145.82 kg respectively. The sixth month weights of groups were found 158,59 kg and 156,06 kg for males and 146,27 kg and 145,28 kg for females respectively. For growth properties statistically sigrificant differences were found between the two systems (P^D.01), According to above findings; Hoist eins housed in free stall barn have demonstrated advantages over conventional housed system.