Sıvılaşma potansiyeline sahip zeminlerde iyileştirme yöntemlerine ait kriterlerin belirlenmesi
Determinating of criteria of soil improvement for liquefaction remediation
- Tez No: 181770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kohezyonsuz ve suya doygun kumlu ve siltli zeminlerde tekrarlı ve geçici yükleraltında boşluk suyu basıncının artması ile oluşan mukavemet kaybı sonucumeydana gelen sıvılaşma birçok mühendislik yapısının depremler sırasındayıkılmasına yada hasar görmesine neden olmaktadır. Sıvılaşmanın ortaya çıkmakoşulları ve sıvılaşma riskinin belirlenmesinde kullanılan yöntemler irdelenmiştir.Sıvılaşma riskinin azaltılması amacıyla uygulanan zemin iyileştirme metotlarıaçıklanmış ve bu metotlara ait kriterler belirtilmiştir. Sonuç bölümünde ise bumetotlarla ilgili hazırlanacak şartnamelerin bu kriterler dikkate alınarak hazırlanmasıönerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Liquefaction , which can be defined as temporary loss strength of satured sandy andsilty deposits under trensiet and cyclic loadings due excess pore water pressure,caused many damages and destructive effect engineering buildings. Liquefaction,existing conditions and using method of determination of liquefaction risk areexamined. Using soil improvement methods are examined in order to reduceliquefaction risks and criteria related with these method are stated. In the conclusionpart, it is propesed that requlations related with soil improvement methods must beprepared by taking care of criteria.