Ses, görüntü ve veri iletiminin ATM üzerinden MPLS uygulaması
MPLS over ATM application of sound, video and data transmission
- Tez No: 181812
- Danışmanlar: PROF. DR. ETEM KÖKLÜKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ağ uygulamalarında en güncel konulardan birisi İnternet kullanımının ve çokluortam gereksiniminin artmasından dolayı, LAN, WAN ve uzak bağlantılardases, veri ve video bilgilerinin birleştirilip tek bir hat üzerinden aktarılabilmesive son kullanıcıya kadar yüksek hızlarda bağlantının sağlanmasıbeklenmektedir.ATM teknolojisi, gerekli bant genişliği, yüksek hız ve kullanıcılara verdiğihizmetin kalitesi açısından yüksek performans sağlayan bir iletim teknolojisidir.Günümüzde ATM tabanlı ağların yerini IP tabanlı ağlar almaktadır. Bu geçişteen önemli problem, servis kalitesinin sağlanması ve hataları düzeltme hızınınSONET ağlarıyla rekabet edebilecek seviyeye getirilmesidir. Bu amaçla,özellikle MPLS ve GMPLS'in geliştirilmesiyle birlikte hata bağışıklığıgetirmeyi amaçlayan çeşitli protokoller ortaya çıkmıştır.MPLS tabanlı VPN ağları, Frame Relay ve ATM protokolünün sağladığıgüvenlik, OSİ.2. katman hızı ve servis kalitesini (QoS), TCP/IP protokolününsağladığı ölçeklenebilirlik, esneklik ve işletim kolaylığı özelliklerini aynı andakullanıcıya sunmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte servis sağlayıcılarmüşterilerine çok kullanıcılı ortamlar sunup, pazar paylarını artırabilmek içingüvenilir ve yüksek kapasiteli ağlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu gereksinimlerikarşılayabilecek bir ağ düşük maliyetli ve geniş bir kullanıcı topluluğununisteklerine cevap verebilecek düzeyde olmalıdır. MPLS/IP yönlendirme yapanbir omurga üzerinde çalışmakta ve verilen servisle ilgili kararlar omurganın uçnoktalarında ek bir işlem yükü gerektirmeden yapılabilmektedir. MPLS aynızamanda Frame Relay'de ve ATM'de yapılması gereken karmaşık protokol veadres dönüşümlerini ortadan kaldırmaktadır. Uygulamalarda üst seviyekatmanındaki trafiği algılayarak, uygulamanın gerektirdiği servisleri sağlayanMPLS teknolojisi hızla gelişmekte ve ilerisi için gelecek vaad etmektedir.Bu tez çalışmasının amacı, ATM ve IP şebekelerini MPLS şebekesiylekarşılaştırıp, MPLS'nin getirdiği faydaları ve iyileştirmeleri simülasyonyardımıyla ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In network applications, because of the increase at internet and multimediarequisities and demands, one of the most actual subject is to combine sound, data andvideo informations via a single line to transmit them up to end user at high speedconnection rates.ATM technology is a transmission technology which provides essential bandwidth,high speed , and high quality service for their customers. Today, IP based Networkstake the place of ATM based Networks. In this transition, the most importantproblem is to provide service quality and to make lines capacitiy of error correctionspeed competitive compared to SONET Networks. With this purpose, especially withthe development at MPLS and GMPLS, various protocols which provide error -immunity has appeared.MPLS based VPN Networks serve security, OSI.2 Layer speed, Quality of Service(QoS) which are also provided by Frmae Relay and ATM protocol; measuribility,flexibility, operation comfort properties which are also provided by TCP/IP protocoltogether. With developing technology, Service Providers provide multi-usermediums and they need realible and high capacitive networks as to increase theirmarket shares. Networks which cover this necessities should be at lower cost leveland responsible for their broad customer community. MPLS/IP is working on arouter-backbone and successes commands without an additional process load onterminal backbones. At the same time, MPLS eliminates complicated protocols andaddress transformations which must be handled in Frame Relay and ATM. Inpractice, with sensing upper level layer?s traffic and providing requisite service forapplication, MPLS technology is developing rapidly and it promises future.The target of this thesis is to show benefits and remedies of MPLS compared toATM and IP Networks by encourage of simulation.