Karbonitrürlenmiş dkp sacının mekanik özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of mechanical properties of carbonitridet dkp sheet iron
  1. Tez No: 181824
  2. Yazar: SEÇİL EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Karbonitrürleme prosesi çelik yüzeyine karbon ve azot atomlarının difüzyonunu içinealan termokimyasal bir difüzyon işlemidir. Karbonitrürlemeyle, kabuk kalınlığı 0.075-0.75mm arasında değişen, sert, aşınmaya dayanıklı bir yüzey elde edilir. Gazkarbürlemeden daha düşük sıcaklıklarda (800-900 ºC) ve sürelerde gerçekleştirilir.Metan ve propan karbon, amonyak ise azot kaynağıdır. Karbonitrürleme kaynağı gazveya sıvı olabilir. Karbonitrürlenmiş tabakanın özellikleri karbonitrürlenen çeliğinbileşimine, karbonitrürleme sıcaklığına ve süresine bağlıdır.Bu çalışmada, DKP saclarına gaz ortamda karbonitrürleme yapılmıştır. Farklı sackalınlıklarındaki numunelere farklı kabuk kalınlığında karbonitrürleme yapılmıştır.Numunelerin ısıl işlemden önce ve sonra mekanik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca farklısıcaklılarda yapılan tavlama işlemi ile sıcaklığın tane boyutuyla ilişkisini saptamakamacıyla tane boyutu ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Carbonitriding is a thermochemical diffusion process in which carbon and nitrogenatoms diffuse into the surface of steel. Carbonitriding is used primarily to produce ahard, wear-resistant case, generally from 0.075 to 0.75 mm deep. Carbonitriding iscarried out at a lower temperature (800-900ºC) and for a shorter time than gascarburizing, producing a shallower case than is usual in production carburizing. Methaneor propane serve as the source of carbon, the ammonia serves as the source of nitrogen.Carbonitriding can be applied in gas and liquid mediums. The properties ofcarbonitrided layer depend on the composition of steels, carbonitriding temperature andtime.In this study, carbonitriding was carried out in a gas medium to DKP iron sheet.Carbonitriding is done to steels which have a diffrent iron sheet thickness at differentcase deep. Mechanical properties of steels samples are investigated before heat treatmentand after heat treatment. In order to find the effect of temperature on the grain size, thesteel samples are heat treated at the different temperatures and then the grain size of thesamples are measured.