Binalarda uygulanan yalıtım sistemleri dünyada ve Türkiyede yalıtım
Isolation systems applications on buildings isolation in world and Turkey
  1. Tez No: 181889
  2. Yazar: ALİ OSMAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET APAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanoğlu enerji kaynağı olarak yararlanabileceği her şeyi kendisine faydasağlayacak şekilde kullanmayı amaçlamıştır. Bu amaçla tarih boyunca doğalkaynaklara yönelmiştir. Enerji kaynakları ise kısıtlıdır. Günümüzde artan nüfus vesanayileşme gibi faktörler enerjiye olan talebi artırmakta, enerjinin daha azkullanılarak aynı faydayı sağlayacağı yeni yöntemler geliştirmeye zorlamaktadır.Yalıtım çalışmaları ilk olarak ısı yalıtımı üzerine olmuştur. Artan ve farklılaşanihtiyaçlar üzerine başka yalıtım çalışmaları da ısı yalıtımını takip etmiştir. Isı yalıtımıdoğrudan ısı enerjisinin korunmasını amaçlarken, diğer yalıtım şekilleri de daha iyiyaşam şartlarının sağlanmasını amaçlamaktadır.Geleneksel yalıtım yaklaşımında ısı, ses, su, yangın yalıtımları ayrı ayrı ele alınıpbuna göre çalışmalar yapılmıştır, ancak tüm faktörleri aynı anda ele alan bütünsel biryaklaşım daha önemlidir.Tezde yalıtım teknikleri olan ısı, su, ses ve yangın yalıtımı sırasıyla ele alınmıştır.Ülkemizdeki ve dünyadaki yalıtım çalışmaları karşılaştırılmış, ülkemizdeki yalıtımçalışmalarının çok daha az olduğu görülmüştür. Son olarak, ülkemizde yalıtımçalışmalarının artması ile enerji tasarrufunun sağlanacağı v e daha iyi yaşamkoşullarına ulaşılacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mankind aims to use anything in terms of energy source to obtain benefit. For thispurpose, it goes towards to natural resources. However energy sources arerestricted. Today, factors such as increasing popuation and industrilization lead toincreasing demand for energy, and force to develop new methods to get the samebenefit from lesser energy consuptionIsolation studies first began with thermal isolation. With the increasing anddiffering requirements, other methods of isolation followed thermal isolation.Thermal isolation directly aims to conserve energy while other methods aim tomaintain better life standards.In traditional isolation approach, thermal, noise, water, fire isolation issues areconsidered seperately and studies are conducted according to these factors,however comprehensive approach evaluating all factor at the same time is moreimportant.In thesis, methods of isolation; thermal, water, noise and fire isolation are studied.Comparison between the techniques of isolation in our country and world is done,and showed that studies in our country are very rare relative to world. Finally, it isstated that if the isolation studies increase in our country, energy possessions willbe maintained and higher living accommodations will be achieved.