Çekme kalıplarında süzdürme çubuk ve kanal tasarımının konstrüktif açıdan incelenmesi
In forming dies, investigation of drawbead design from the point of view of constructive
  1. Tez No: 181890
  2. Yazar: ERMAN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde sac metal şekillendirme işlemi başta otomotiv sektörü olmak üzere birçoksektörde kullanılmaktadır. Otomotiv parçalarının dış aksamının hepsi ve iç aksamının birkısmı sac metal şekillendirme işlemi ile oluşturulmaktadır.Sac malzeme, kalınlığı boyuna göre küçük malzemelere denir ve bu tip malzemelerindavranışını doğru bir şekilde ölçmek diğer malzemelere göre zordur.Süzdürme çubuğu, kanalı form kalıplarında sacın akışını düzenleyen yerel kontrolmekanizmasıdır. Sacın dişi kalıptaki akışını daha az pot çemberi kuvveti uygulayaraksağlar. Ayrıca sac şekillendirme işleminde en önemli kusur olan geri yaylanma problemiçözümünde süzdürme çubuğu ve kanalı kullanılabilir. Süzdürme çubuğu ve kanalındangeçen sacın üzerinde çevrimsel bir yükleme söz konusudur.Bu çalışmada, form verme (çekme) işleminde sac akışının kontrolünü sağlayan yerelkontrol mekanizması süzdürme çubuğu ve kanalı tasarımının çekme kalıplarındakonstrüktif açıdan incelenmesi yapıldı. Yarım daire formda süzdürme çubuğundaizotropik ve kinematik pekleşme malzeme modelleri kullanılarak Sonlu ElemanlarAnalizi yapıldı ve sonuçlar değerlendirildi. Sonuçlar ışığında sacın çevrimsel yükemaruz kaldığı ve sacın davranışının pekleşmeye bağlı olarak değiştiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, sheet metal forming process is used firstly in automotive industry, moreoverit is used many industry. Automotive parts which are all outside parts and some insideparts exist with sheet metal process.Sheet metal?s thickness is finer than its length and be able to measure of this kindmaterials? behavior is more difficult than the others.Drawbead is local control mechanism which regulates the sheet flow in die. Drawbeadssupport sheet flow in die with less blankholder force. Drawbead can use in springbackwhich is an important problem in sheet metal forming. Sheet metal that passes indrawbead exists cyclic loading.In this study, in forming dies, investigation of drawbead design from the point of view ofconstructive was done. In semicircular form drawbeads, using the isotropic andkinematic hardening material model, finite element analysis was done and results wereevaluated. The result of analysis has shown that the sheet metal is exposed to the cyclicloading and its behavior show differences according to their hardening. This shownresult was observed by.