Mardin-kızıltepe ovası yağmurlama sulama sistemlerinin performanslarının belirlenmesi
To determine the performance of the sprinkler irrigation systems in the kiziltepe plain of mardin
  1. Tez No: 181943
  2. Yazar: ŞİRİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İDRİS BAHÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma ile Mardin Kızıltepe Ovasında çiftçi şartlarında kullanılan yağmurlama sulamasistemlerinin su dağılım performanslarını değerlendirmek, sistemlerin etkin çalışıp çalışmadığınıortaya koymak ve sistem performanslarını iyileştirmek amacıyla ne gibi önlemlerin alınmasıgerektiğini belirlemek için yürütülmüştür. Bu amaçla, ovayı temsil edecek şekilde seçilmiş altı testparselinde yapılan yağmurlama sulama sistemleri izlenmiştir. Bu değerlendirme çalışmasındaChristiansen Eşdağılım Katsayısı (CU), dağılım türdeşliği (DU), yağmurlama başlık basıncı vedeğişimi, yağmurlama başlık debisi ve değişimi, sulama suyunun tarla yüzeyine dağılımı ile sulamayeterliliği değerlendirilmiştir. CU ve DU değerleri tekil lateral testleri yapılarak belirlenmiştir.Çalışma sonucunda CU değerlerinin % 58.58 ile % 74.71 arasında, DU değerlerinin ise % 44.44 ile %60.81 arasında değiştiği belirlenmiştir. Debi ve basınç değişimleri izin verilen sınırların üzerindeolduğu tespit edilmiştir.ANAHTAR KEL MELER: Yağmurlama sulama, Performans, Christiansen eşdağılım katsayısı,Dağılım türdeşliği.i
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate sprinkler irrigation system in the field condition in Mardin,Kızıltepe region, to determine if the current sprinkler irrigation systems work in the region efficientlyor not and to find out what kind of messures had to be taken for improving the system performance.For this reason, sprinkler irrigation systems used in six blocks that represent the project area wereselected and monitered. In this study, Christiansen?s Uniformity Coefficient (CU), DistributionUniformity (DU), sprinkler nozzle pressure variation, sprinkler flow rate variation, distribution ofirrigation water on irrigated land were evaluated. CU and DU values were determıned by aplyingsingular lateral tests. At the end of this study, it was determined that CU values varied between 58.58% and 74.71 % and DU values varied between 44.44 % and 60.81 %. Besides, ıt was observed that thechanges in flow rate and pressure in the system were above the permissible limits.KEY WORDS: Sprinkler irrigation, Performance, Christiansen? s uniformity coefficient, Distributionuniformity.ii