Sıvılaşma sonucu oluşan zemin yetersizliklerinin irdelenmesi
The investigation of the soil insuffıciency resulted from liquefaction
  1. Tez No: 181950
  2. Yazar: ZEKİYE ÖZGEN YATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSENİN ESELLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sıvılaşma kavramı dünyada ve ülkemizde meydana gelen depremlerin etkisisonucu gözlenmiştir. Zeminin kayma dayanımını kaybetmesi sonucu küçük kaymagerilmeleri büyük deformasyonlara yol açmakta bu durum zemin üzerindekiyapılarda ağır hasarları meydana getirmektedir. Bu bağlamda, sıvılaşmış ve sıvılaşmameydana gelebilecek zeminin durumu incelenmiştir.Zemin sıvılaşması ve sıvılaşma potansiyeli tahmininde kullanılan fizikikriterlerle, analiz metodlarıyla (arazi ve laboratuar deneyleriyle) ve irdelemeyöntemleriyle incelenmiştir.Depremlerin ve deprem parametrelerinin sıvılaşmaya etkileri incelenmiş,Adapazarı Depreminde, Adana-Ceyhan Depreminde ve Erzincan Depremindemeydana gelen zemin sıvılaşmaları ve etkileri değerlendirilmiştir.Sıvılaşmanın en büyük yıkıcı etkisi, ülkemizde Adapazarı Depreminde (17 Ağustos1999) meydana gelmiş, bu durum sıvılaşmanın önemini bir kez daha vurgulamıştır.Bu çalışmada, sıvılaşmanın olumsuz etkilerinden korunmak için alınmasıgereken önlemler detaylı bir şekilde incelenmiş, sıvılaşmış zeminlerin iyileştirmeyöntemleri ve çözüm önerileri sunulmuştur.95
Özet (Çeviri)
The liquefaction were observed with effect of sismic shock that occuredthroughout the world and in our country. As a result of cause of shearing strength ofthe soil, small shear stres caused big deformations and hazards in the buildings.Therefore the proporties of liquefied soils and those which can be subjected toliquefaction were throughly examined.Liquefaction of the soils were investigated with liquefaction phsysical criteriapotential and analyses methods (in stu and laboratory tests) which are used forprobable liquefaction potential and research methods.In this context, soil failures,liquefaction areas, liquefied bad thickness, sand and silt compression potential werestudied.Sismic activities, the effect of liquefaction on earthquake parameters and soilliquefaction and it?s effects tothe Adapazarı (17 Ağustos 1999) Adana-Ceyhan,Erzincan earthquakes were discussed.The most devastating earthquake caused by liquefaction took place atAdapazarı which emphasized importance of liquefaction. The measures to be takenagainst and to prevent liquefaction were discussed in detail.In this study, a general evaluation of the liquefaction potential was carriedout, the condition of the ground and / or soil after liquefaction and was discussedwith possible improvement methods and solutions.95