Liquefaction characteristics of Turkish lignites
  1. Tez No: 2713
  2. Yazar: M.SACİT ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET TÜRK LİNYİTLERİNİN SİVİL ASMA ÖZELLİKLERİ ' ı ERDEM, Mehmet Sacit İl., QRTA DOÖU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS TEZİ KİMYA MÜHENDİSLİ?İ Tez Yöneticisi Doç. Dr. Nurcan BAÇ Yard. Doç. Dr. Hasarı ORBEY Eylül, 1937 Sayfa: 101 i Mengen linyitlerinin sıvılaşma. özellikleri kesikli bir reaktörde incelenmişti..Deney değişkenleri olarak hidrojen basıncı reaksiyon sıcaklığı,kömür-çözücü oranı ve katalist konsantrasyonu seçilmiştir.Çözücü olarak antresen yağı, katalist olarak ela Co- Mo kullanılmıştır.Deneyler süresince kömür tane irilimi 74 mikronun altında ve reaksiyon süresi 30 dakika olarak sabit tutulmuştur. Değişkenlerin aralıkları hidrojen basıncı için 15- 60 atm. reaksiyon sıcaklığı için 360-440 C, kömür- çözücü oranı için 1-5 ve katalist konsantrasyonu için O-20 alınmıştır. Seçilen' değişken sayısını 5 düzeyde deneyebilmek için Box - Wilson deney programında değişiklikler yapılmış böylece deney sayısı onyediye indirilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda yağ veriminin en fazla katalist konsantrasyonu ile değiştiği saptanmıştır. Bu noktadan yola çıkılarak asfaltenden yağa olan dönüşümün II' katalitik olduğu söylenebilir. Yağ veriminin sistem parametrelerine olan bağımlılığı regrasyon yolu. ile bulunmuştur. -4 0.596 2.566 0.433 0.976 Co fe İ.7İKİ0 (T)
Özet (Çeviri)
AB S T R A C T i L I QUEFAC T I ON CHARACTER i ST 1 CS ÇF TURKISH LIGNITES ERDEİİ, Mehmet Sac: i t I M.S. in Chemical Engineering ı Middle East Technical University Supervisor, s Assoc. Prof. Dr. Nurcan BAÇ Co-Supervisor :. Asst. Prof. Dr. Hasan ORBEY 'September, 1987 Page s 101 The liquefaction characteristics of Mengen lignites are studied in a batch reactor. The process variables are selected,as,, hydrogen pressure, reaction temperature, sol vent-ta-coal ratio, and catalyst loading. ''' An t hi- 'âc öne oil is used as the solvent and Co-Mo on Alumina catalysts, are utilised for the catalytic I hydrol i quef act i on of the lignite samples. The coal particle sise and the ' reaction time &r& kept constant at below 200 İ İmesh and 30 minutes respectively. The experiments are carried out ! in the ranges of 15-60 atm. -for hydrogen 1 o pressure, 360-440 C -for reaction temperature, 1-b -for solvent-to-coal. ratio, and 0-20 % of coal -for catalyst loading. A modified Box-Wilson experimental design is used for the experimentation on 4 variables at 5 levels basis. The total number qf experiments performed is İ7- The oil yield is mostly affected by the catalyst loading which approves to a certain extent that the conversion of asphaltenes to oils is a catalytic step. The change in oil yield with respect to the system variables is found to be s.,, -4 0.596 2.566 0.433 0.976 Co = 1.(74x10