Joint flexibility and capacity design in service and manufacturing systems
Servis ve üretim sistemleri için esneklik yapısı tasarımı ve kapasite eniyilemesi
  1. Tez No: 182075
  2. Yazar: NESRİN ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP AKŞİN KARAESMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında, belirsiz talep karşısında çok kaynaklı bir sistemin karınıenbüyüklemek amaçlı kapasite eniyilemesi problemini analiz ediyoruz. Gerçekleşmiş talepiçin eniyi kapasite seviyesi; esneklik yapısı, kapasite maliyeti ve fiyat değerlerine bağlı birfonksiyondur. Ancak belirsiz talep karşısında problem daha karmaşık bir yapıya sahip olur.Bu problemi iki aşamalı olasılıksal eniyileme problemi olarak çözüyoruz. lk aşamada, talebingerçekleşmesinden evvel kapasiteler belirleniyor. kinci aşamada ise gerçekleşen talepkaynaklara dağıtılıyor. Bu problem için sarsım analizine dayalı gradyan kestirimi tekniğikullanan bir çözüm yöntemi öneriyor ve bu yöntemi test ediyoruz. Yöntemin meşruluğunuteorik özelliklerine dayalı olarak gösterdikten sonra, yöntemi denktaş problemlereuygulayarak sayısal örneklerle de doğruluğunu göstermiş oluyoruz. Daha sonra, kapasiteeniyilemesi ve esneklik yapısı tasarımı arasındaki bağlantıyı maliyetleri göz önündebulundurarak açıklamak üzere birtakım sayısal örnekler çözüyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we analyze the capacity optimization problem with an objective ofmaximizing the profit in a multi-resource system under uncertain demand. For any realizationof demand, the optimal capacity level is a function of the flexibility structure, the capacitycost and the prices. However, for unknown demand, the problem becomes more complicated.We solve the problem as a two-stage stochastic optimization problem. In the first stage,capacities are determined prior to the realization of demand. In the second stage, the realizeddemand is allocated to the resources. We propose and test a solution method based on thegradient estimation via perturbation analysis (GPA) technique. Our method is a simulation-based optimization procedure. After analyzing the legitimacy of the method through itstheoretical properties, we apply the method to a few benchmark cases and confirm theaccuracy of the method via numerical examples. Then we perform a numerical study toexplore the link between capacity optimization and flexibility design considering the cost ofthe capacity. Despite the fact that literature asserts the advantage of the balanced flexibilitystructure, we show that through optimizing the capacity, some imbalanced structures canperform better in some cases.