Modeling and analysis of radio frequency identification (RFID) technology within the supply chain
Radyo frekanslı tanımlama teknolojisinin tedarik zinciri üzerindeki etkilerinin analizi ve modellenmesi
  1. Tez No: 182076
  2. Yazar: CANAN UÇKUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tedarik zincirinde envanter kayıtlarının doğru olmaması kar kayıplarına neden olabilir. En-gvanter kayıtları bir cok nedene bağlı olarak yanlış olabilir, orneğin urünlerin depoda yanlışş g s ü g üu syere konması, hırsızlık, urünlerin depoya giriş veya şıkışı sırasındaki kontrollerde yapılanüu s csinsana veya cihazlara bağlı hatalar, vb. Sirketler, envanter kayıtlarını ve tedarik zincirig şişinde urünlerini takip edebilmek işin bilişim sistemleri yatırımları yapmaktadırlar. Sonc üu c syıllarda ortaya cıkan ve urünlerin tedarik zinciri işinde takibini kolaylaştıran Radyo Frekanslış üu c sTanımlama (RFID) teknolojisi bu yüntemler arasındadır.oBu tezde bir uretici ve bir toptancıdan oluşan bir tedarik zinciri, tek dünemlik birü s ozaman şizelgesinde ele alınmaktadır.c Modelimizde toptancı urünleri ureticiden alır veüu ükendi depolarına dağıtır. Amaş envanter kayıtlarındaki hataları azaltmak veya ortadang ckaldırmak uzere kaş depoda yatırım yapılmasının en iyi sonuş olacağına karar vermektir.ü c c gMerkezi ve merkezi olmayan sistemlerin yatırım davranışları, envanter paylaşımlı ve envan-s ster paylaşımsız senaryolar altında incelenmektedir. Merkezi olmayan sistemin koordinasyonsproblemi de ele alınmıştır. Son olarak, modeldeki bazı varsayımlar esnekleştirilerek farklıs sdurumlar altındaki yatırım davranışları da incelenmiştir.s s
Özet (Çeviri)
It is known that inaccurate inventory records can lead to profit losses in a supply chain.Inventory records may not be correct due to various reasons such as transaction errors,misplacement, shrinkage, etc. Companies invest in information technologies to better man-age their inventories. In order to eliminate the inventory inaccuracy and its reasons byincreasing visibility, new technologies such as Radio Frequency Identification (RFID) canbe used.In this thesis, we consider a supply chain consisting of a retailer (distributor) and a sup-plier. We assume a single-period newsvendor-type setting where the retailer purchases theitems from the supplier and distributes them to her regional warehouses. The thesis focuseson the problem of finding the optimal investment levels that maximize profit by decreasinginventory inaccuracy. The optimal level of investment is examined both for the centralizedand the decentralized systems under two scenarios: inventory sharing between the ware-houses is allowed and not allowed. The coordination problem is also considered for bothscenarios. Finally, several extensions of the model are considered: asymmetric warehouseparameters, demand and inventory inaccuracy correlation, imperfect RFID implementationand multiple products.iii