Registering range images and segmenting 3d object models
Derinlik imgelerinin eşleştirilmesi ve üç boyutlu modellerin bölütlenmesi
  1. Tez No: 182151
  2. Yazar: OLCAY SERTEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu şalışmada, küresel koordinatlara dayalı kenar şıkarma algoritması kullanılarakcs u cderinlik imgelerinin eşleştirilmesi gerşekleştirilmiştir. Derinlik imgelerini oluşturan tümss c s s s unoktaları kullanmak yerine, ünerdiˇimiz kenar şikarma algoritmasından elde edileno g ckenar bilgileri kullanılmıştır. Daha ünce ünerilen yüntemlerden farklı olarak, kenars o o oşıkarma aşamasında küresel koordinat güsterimi kullanılmıştır. Bu güsterim keskin ol-c s u o s omayan kenarların da kolayca şıkarılmasını saˇlamaktadır. Kenar bilgilerinin eşleştiril-c g ssmesinde üzyineli en yakın nokta (ICP-Iterative Closest Point) algoritması kullanılmıştır.o sDaha sonra, eşleştirmeyi iyileştirmek işin aynı algoritma tüm noktalar uzerinde uygu-ss s c u ülanmıştır. Bu iki aşamalı eşleştirme işlemi, herhangi bir ilklendirmeye gerek kalmaksızıns s ss sşok hızlı bir şekilde sonuş vermektedir. Ayrıca, yüntemimiz doˇrudan uygulanan ICPc s c o galgoritması ile kıyaslandıˇında, daha düşuk hatalı sonuşlar uretebilmektedir. Bir diˇerg us ü cü gavantajımız da, eşleştirme işlemi sonunda elimizde ayrıca eşleştirilmiş kenar bilgisininss s ss solmasıdır. Bu bilgi nesne tanıma ve ya sınıflandırma gibi işlemlerde kullanılabilir.sücUş boyutlu nesnelerin fiziksel anlamı olan bülütleri birşok bigisayar grafiˇi uygu-ou c glamasında kullanılmaktadır. Bu şalışmada ayrıca aynı kenar şıkarma algoritması kul-cs clanılarak uş boyutlu nesne modellerinin bülütlenmesi gerşekleştirilmiştir.üc ou c s s
Özet (Çeviri)
We propose a crude range image registration algorithm based on edge detectionin spherical coordinates. We used the edge features obtained by our edge detectionmethod to register successive range images instead of using the whole point infor-mation. Different from previous edge detection methods, we first obtain a functionrepresentation in spherical coordinates. This representation allows detecting smoothedges on the object surface easily by a zero crossing edge detector. We use the wellknown ICP algorithm on these edges to register patches in a crude manner. Then, weapply the ICP to whole point set and obtain the final registration. The dual operationperformed extremely fast compared to directly registering the points sets without anyinitial estimation. Our method also produced lower registration errors compared to theconventional ICP algorithm. One other important byproduct of our method is that,we can obtain the edges of the 3D object while registering it. These edge points maybe of use in 3D object recognition and classification.We also provide a free-form 3D object segmentation algorithm based on the sameedge detection algorithm in spherical coordinates. Physically meaningful segments of a3D object may be useful in various computer graphics applications. In order to segmentfree-form objects, we introduced a novel method in this study.