Leasing
Leasing
  1. Tez No: 22005
  2. Yazar: MEHMET BATUMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET : Bilindiği gibi, yeni bir yatırım, yeni bir üretim alanına geçiş ve yeni bir teknolojiyi denemek girişimci için olduğu kadar bu faaliyetin finansmanına katkıda bulunacak mali kuruluşlar içinde çok önemli biz» karardır. Girişimci, girişim ve kaynak sağlayıcı üçgenin en güvenilir ilişkiyi belirlemesi ve özellikle kaynak sağlayıcının riskini olası en düşük düzeye çekme gayretleri zaman zaman bazı girişimlerin gerçekleştirilememesine neden olmaktadır. Ekonomik potansiyellerin tam olarak değerlendirilmesine imkan hazırlayabilmek için gelişmiş ülkeler finansman yatırım ilişkilerini daha da geliştirecek yeni yötemler bulmuşlardır. Bu yöntemlerden şüphesiz en çok tercih edileni leasing'dir. Yeni sanayi alanlarına girerken ve yeni teknolojileri ülkemiz sanayi ve hizmetler sektörüne kazandırırken yapılacak yatırımlarda f inansal kiralama yaklaşımının kullanılması bir yandan girişimcilerimizin başlangıç riskini azaltırken diğer yandanda ülkemizin bu yeni alanlardaki rekabete uygun bir mali çözümle sağlayacaktır. özellikle teknolojisi çok süratli değişen alanlarda mülkiyet kavramı ile yatırım yapmak sanayinin orta vadede ekonomiye yük olmasını peşinen kabul etmekle eş anlamlıdır. işte bu alanlardaki ülke sanayinin geliştirilmesinde, teknoloji olgunluk düzeyine ulaşana değin yatırımın finansal kiralama yöntemi ile yapılması ve hatta yasalarda bir takım düzenlemelere gidilerek işletme kiralaması (operating lease) 'a gidilmesi, olumlu bir karar olacaktır. öte yandan gerek yabancı fon teminini sağlaması, gerekse teknolojik gelişmeyi düzenli kiracıya aktarabilmesi sebebi ile yurt-dışı kiralama önemli bir fırsattır. Bilindiği üzere hizmet sektörünün ekonomideki ağırlığı gittikçe artmaktadır ve bu artış gelişen teknolojinin sağlağı olanaklarla daha da artacaktır. ülkemizin uluslararası hizmetler sektörü rekabetinden etkin bir pay alabilmesi için sadece bu alandaki kalitenin yükseltilmesi yeterli olmayıp, teknik ve teknolojik yenilikleri de çok yakından izlemesi gerekmektedir. Bu amaca ulaşılmasında kiralama modelinin etkinliklerinden yararlanmak ve bu amacıda gerçekleştirmek için mevcut teşvik sistemini leasing' i tercih edilir bir seçenek haline sokacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY LEASING The leasing phenomenon first appeared in Europe, more precisely in the United Kingdom in the 19th century, and developed into its present form over the last 30 years. It has now become an economic and financial reality or primary importance. The leasing concept derives from the basic fact that profits are generated through use rather than through mere ownership of economic assets. Leasing as a means of providing medium term finance was introduced to the Turkish economy during the second half of 1985. The legal framework to regulate leasing operations was drawn with the enactment of Law no. 3226 on Financial Leasing in June 1905 and the issuance of a series of related decrees and communiques in September 1985. It was the government's intention to propel 1 economic growth via improving the performance of fixed capital formation backed by leasing finance. However, the leasing legislation aroused considerable debate on certain taxation issues, lending limits and leverage ratiosof lessors and unavailability of financing instruments in the market. The legislation thus drawn did not have much practical effect for more than a year and the first leasing company in Turkey was formed following the removal of certain obstacles. The recept iveness of tha goverment to suggestions from the industry and the co-operation of the Under sec retar i an of Treasury and Foreign Trade hwich regulates leasing activities has allowed 'a eontinous improvement in the regulatory enviroment ever since. While the title of the leasing law implies financial leasing only, operating leases could also be structured to fit into the broad definitions described in the legislation. The law also describes the terms and the conditions relating to domestic and cross-border leases whereby the authority to deal domestic leases in vested with local lessors duly licensed by the Under sec retar i at. Cross-border leases could be booked by lessors domiciled in any foreign country following asset qualification and registration with the Under secretariat.A typical domestic lease is a three-party transection where a domestic lessor acquires title to equipment, either locally manufactured or imported, and leases to a domestic lesse for a minimum uncancel 1 able period of four years. The lessor ret ins title to the equipment througout the lease term and enjoys the benefits associated with ownership. The lesse makes rental peyments, as determined in the lease agreement, in return for the right of using the equipment! Rentals could be denominated in Turkish Lira or in any convertible currency and may floating. The lease agreement may contain option for a pre-determined value but early is not permissable. Lease transactions to connection with an investment incentive require the involvement of State Planning Organisation as a requlatory party. Domestic lessors are required to report the details of each lease transaction to the under secretariat and pre-approval of the latter is necessary if exposure in a particular transaction is anticipated to exceed the officially set lending limits of the lessor. be fixed or a purchase termination be made in c er t i f i c at e &Ut C*Atr**+ tquif^CsvV n cutt*** CusW^ cte«r«Aie- t ?f SEU-fc*. Fa^fiwt A cross-border lease transaction, however, is a more intricate operation as compared to domestic leasing» The parties to a cross-border lease ar& usually an equipment seller in a foreign country, a duly organised leasing company ideally domiciled in the country of the vendor, a Turkish lesse, a well established guarantor, the State Planninq Orqanization in case of an incentive relatedinvestment and the Under seer etar iat. Although the mechanics of a cross-border lease is quite similar to a domestic one, whereby the foreign lessor purchases the equipment from the vendor and leases to a domestic lessee for a minimum term of four years, its generally required from the lesse to avail an inter nat ional ly acceptable guarantee facility in favour of the lessor. The additional cost element of such a guarantee coupled with a witholding tax of 0.5°/. on rental payments made to offshore lessors usually make cross-border leasing unattractive to domestic lessees. Moreover, the requirement of registering such lease contracts with the Under secretariat and the right of refusal of permission of the latter in relation to equipment which do not qualify in technological aspects have virtually made cross-border leasing unoperat ional. alkfe^L Lftflj* G»A.+rae+ ta)l»l«+fe* TM* İNVUTOA, CwtWM P«*9 ^ GUWMS (t &tei 0**m«* ^ SBLUBL i< 3 S C*ır**H*A*At.ı -Ş| Cftf4U5*POh)P£. L&ASIM6- C»U*ter*L Lgfttc P»j>