Preparation and characterization of polymeric nanoparticles for gene delivery
Gen dağıtımı için polimerik nanopartiküllerin hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 182292
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR BAKİ DENKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sunulan çalışmada, gen taşınımında kullanılmak üzere sıcaklığa duyarlı olan yenipolimerik nanopartiküller hazırlanmış ve karakterize edilmiştir. Sıcaklığa duyarlınanopartiküller N-izopropilakrilamid ile N-3-dimetil amino propil metakrilamid(DMAPM) ve vinil piridin (VP) komonomer olarak kullanılarak dispersiyonyöntemiyle hazırlanmışlardır. Hazırlanan nanopartiküllerin morfolojik incelemeleriatomik kuvvet mikroskobu (AFM) yardımıyla yapılmış ve elde edilennanopartiküllerin 300 ile 400 nm aralığında düzgün küresel yapıda olduklarıbelirlenmiştir. Poli(NIPA-DMAPM) ve poli(NIPA-VP) nanopartiküller sulu ortamdasıcaklık duyarlı davranış göstermişlerdir. Nanopartikül büyüklüklerinin artan pH vesıcaklık değerleriyle her iki tür nanopartikül için de azaldığı (â¼200 nm'ye kadar)belirlenmiştir. Nanopartiküllerin zeta potansiyeli değerlerinin nötral pH değerinde ve37 ºC'ta yaklaşık +30 mV dolayında olduğu ve her iki tür nanopartikül için de budeğerin artan pH değerleriyle azaldığı ve artan sıcaklık değerleriyle de arttığıbelirlenmiştir. Hazırlanan her iki tür nanopartikülde de yapıya katyonik gruplarıngirmesiyle oluşan sıcaklık duyarlı katyonik nanopartiküllerin plazmid DNAadsorpsiyonunda artış gözlenmiştir. Nanopartikül yapısında yer alan komonomeriçeriğinin artmasıyla nanopartikül yüzeyinden desorbe olan plazmid DNA miktarıazalmıştır. Poli(NIPA-VP) nanopartiküllerin tamamında pH: 7.4'te elde edilenplazmid DNA desorpsiyon oranı pH: 4.5'teki orana göre daha yüksek olmuştur.Sunulan çalışmada kullanılan nanopartiküllerin tüm derişimleri için herhangi birtoksik etkiye rastlanmamıştır. Plazmid DNA adsorbe edilmiş nanopartiküllerinhücreler tarafından alındığı polimeraz zincir reaksiyon (PCR) ve elektroforezteknikleriyle doğrulanmıştır. Plazmid DNA adsorbe edilmiş poli(NIPA)nanopartiküllerde yeşil floresan proteini (GFP) ekspresyon (ifadelenme) oranıyaklaşık olarak % 3-24 aralığında iken bu değer poli(NIPA-VP) nanopartiküllerde %10-46 aralığında elde edilmiştir.1ANAHTAR KELİMELER: Polimer nanopartikül, sıcaklığa duyarlı, gen taşınımı,plazmid DNA, GFPDanışman: Prof. Dr. Emir Baki Denkbaş, Hacettepe Üniversitesi, Kimya Bölümü,Biyokimya Anabilim Dalı, Beytepe, Ankara.2
Özet (Çeviri)
In this study, a new thermosensitive carrier was prepared and characterized aspolymeric nanoparticle for gene delivery. Thermosensitive nanoparticles weresynthesized by the dispersion copolymerization of N-isopropylacylamide (NIPA)with cationic comonomers of N-3-dimethyl amino propyl methacrylamide (DMAPM)and vinylpridine (VP). The morphologies of the nanoparticles were characterized byatomic force microscope (AFM) and nanoparticles were well-formed sphericalshape with the average diameters of about 300 to 400 nm. Thepoly(NIPA-co-DMAPM) and poly(NIPA-co-VP) nanoparticles were showntemperature sensitivity in the aqueous media. The particle size in aqueous solutiondecreased (down to â¼200 nm) by increasing the pH value and the temperature forboth types of nanoparticles. The zeta potential values of the particles were foundaround +30 mV at neutral pH and 37 ºC and these values were decreased byincreasing the pH and increased by increasing the temperature for both types ofnanoparticles. The plasmid DNA adsorption onto the thermosensitive cationicnanoparticles was significantly increased by the introduction of cationic comonomerfor both types of nanoparticles. Plasmid DNA desorption from the particle surfacewere decreased with increasing the comonomer content. Furthermore the plasmidDNA desorption from the particle surface at pH: 7.4 was higher than at pH: 4.5 for allpoly(NIPA-co-VP) nanoparticles. No cytotoxicity was observed in this study atvarious concentrations of the nanoparticles. Cellular uptake of the plasmid DNAadsorbed nanoparticles were confirmed by polymerase chain reaction (PCR) andgel electrophoresis methods. Green fluorescence protein (GFP) expressionefficiencies were found in the range of 3-24 % for plasmid DNA adsorbedpoly(NIPA) nanoparticles while 10-46 % for plasmid DNA adsorbedpoly(NIPA-co-VP) nanoparticles.iKEYWORDS: Polymeric nanoparticle, thermosensitive, gene delivery, plasmidDNA, GFP.Supervisor: Prof. Dr. Emir Baki Denkbaş, Hacettepe University, ChemistryDepartment, Biochemistry Division, Beytepe, Ankaraii