Sezyum-137'nin (cs-137) güney marmara'daki dağılımı
Distribution of cesium-137 (cs-137) in south marmara
  1. Tez No: 182482
  2. Yazar: ÖNDER KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ÇOTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bir fisyon ürünü olan 137Cs'nin Güney Marmara Bölgesi'ndeki aktivitekonsantrasyonları, yüzeyden 0-5 cm derinlikte alınan toprak örneklerindebelirlenmi tir. Özellikle topra ın fizikokimyasal özelliklerinin 137Cs'yi tutmada nekadar etkili oldu u incelenmi tir.Güney Marmara bölgesinde 100 örnekleme istasyonundan toplanan toprak örneklerisabit a ırlı a gelinceye kadar kurutulup, delikleri 2 mm çaplı olan elekten geçirilerekmarinelli tip sayım kaplarına konulmu tur. 137Cs aktivite konsantrasyonları gamaspektrometresinde ölçülmü tür. Ayrıca, toprak örneklerinde, % organik madde, %kil, % silt, % kum oranları ve pH de erleri ölçülmü tür. Sonuçların istatistikselolarak de erlendirilmesinde SPSS (Statistical Package for the Social Science)programı, 137Cs aktivite konsantrasyonlarının haritalandırılmasında GIS(Geographical Information Systems) tekni i kullanılmı tır.Bu çalı mada bulunan 137Cs aktivite konsantrasyonlarının, dünyada bu konudayapılmı olan di er çalı malarda ölçülen aktivitelerle e de erde oldu u gözlenmi tir.Topra ın fizikokimyasal parametrelerinden olan, organik madde miktarı, kil miktarıve pH de erinin 137Cs'yi tutmada önemli oldu u saptanmı ve bunlar arasındaorganik maddenin, 137Cs'nin toprakta tutulmasındaki en etkili parametre oldu ugörülmü tür.
Özet (Çeviri)
Activity concentrations of 137Cs which a fission product were determined in soilsamples collected from 0-5 depth cm surface soil in the South of Marmara Region.Especially, effects of physicochemical characteristics of soil on retain 137Cs wereinvestigated.The soil samples collected from 100 sampling stations were dried to constant weight,passed through a 2 mm sieve and settled in marinelli beakers. 137Cs activityconcentrations were measured of the gamma spectrometer. Furthermore, % organicmatter, % clay, % silt, % sand contents and pH values of soil samples weremeasured. SPSS (Statistical Package for the Social Science) was used for evaluationof the results; and GIS (Geographical Information Systems) technique was used formapping of 137Cs activity concentrations.It was observed that 137Cs activity concentrations measured in this study areapproximately equal to activities measured in various studies for this subject in theworld. It is determined that organic matter and clay content and it has beenconfirmed that pH value being one of the physicochemical parameter of soil which isimportant for retaining 137Cs in soil and it has been seen that the organic mattercontained is the most effective parameter for retaining 137Cs in soil.