Ce (IV)-polietilenglikolazoester redoks başlatıcı sistemi ile akrilamid ve metil metakrilatın polimerizasyonu ve çok bloklu kopolimer sentezi
- Tez No: 12749
- Danışmanlar: PROF.DR. BAKİ HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, azobisizobutironitril ve değişik molekül ağırlıklı polietilen glikollerden elde edilen poliazoesterler Seryum amonyum nitrat ile akrilamid ve metil metakrilatın redoks polimerizasyonunda ana zincirde kararsız azo grubu ihtiva eden akrilamid-etilen glikol ve metil metakrilat - etilen glikol blok kopolimerlerini elde etmek için kullanıldılar. Bu aktif prepolimerler akrilo- nitril ve stiren'in termal polimerizasyonunda kullanılarak çok bloklu kopolimerler elde edildi. Zincir uzaması ve zincir kırılması deneyleri aktif blok kopolimerler in kararsız azo grupları içerdiğini gösterdi, çok bloklu kopolimerler fraksiyonlu çöktürme, spektroskopik metodlar ve viskozite ölçümleri ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY in this work, polyazoesters obtained from azobisisobutyronitrile and polyethyleneglycols with different molecular weights were used in the redox polymerization of methyl methacrylate or arcylamide with Ceric amonium nitrate to prepare arcylamide-ethylene glycol and methyl methacrylate-ethylene glycol block copolymers having labile azo linkage in the main chain. These active prepolymers were used to induce the radical polymerization of arcylonitrile and styrene through the thermal decomposition of the azo group, resulting in the formation of multiblock copolymers. It was observed that the active block copolymers contained labile azo groups in the main chain by the chain extention and the chain scission experiments. Multiblock copolymers were characterized by using fractional precipitation, spectroscopic methods and viscosity measurements.