Uluslararası lojistik şirketlerinde karşılaştırmalı ölçüm (benchmarking) uygulamaları
Benchmarking applications in the international logistics companies
  1. Tez No: 182492
  2. Yazar: AYFER SANCAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Engineering Sciences, Transportation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uluslararası ticaretin en önemli bileşenlerinden biri ulaştırma hizmetidir. Bu hizmeti verenşirketler uluslararası alanda varlıklarını sürdürebilmek için birbirleri ile rekabetiçerisindedirler.Şirketler süratle değişen rekabet koşullarında kalite' yi sağlayabilmeyi ve rekabet edebilmegücünü artırmayı hedeflemektedirler. Bu yönde şirket verimlilik, performansınıniyileştirilmesi ve müşteri beklentilerinin en iyi şekilde karşılanması amacıyla çeşitli tekniklergeliştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, çeşitli verimlilik ölçüm ve iyileştirmeteknikleri gündeme gelmiş; örnek alma, örnek edinme, kıyaslama veya en iyileme şeklindeadlandırılan ?Benchmarking? (kıyaslamalı ölçüm) tekniği doğmuştur.Benchmarking, sürekli iyileşmeyi amaç edinen kuruluşların başvurabilecekleri bir yönetimtekniğidir. Benchmarking kuruluşlara, süreçlerini tanımlama ve ölçme alışkanlığı kazandırma,en iyinin arayışında olma, müşteri memnuniyetini sağlama gibi yararlar sağlamaktadır.Otomotiv, elektronik eşya, ilaç gibi üretim yapan şirketlerde Benchmarking uygulamalarıyaygın olarak yapılmasına rağmen, ulaştırma alanında hizmet veren lojistik şirketlerde nadirolarak uygulanmaktadır. Özellikle ülkemizde bu konuda yapılan çalışmalar yok denecekkadar azdır. Uygulama azlığının başlıca sebepleri, Benchmarking kavramının yeterincebilinmemesi, şirketlere ek maliyet getirmesi ve kulanılacak verilerin elde edilememesi olaraksayılabilir.Çalışmada, lojistik şirketlerde benchmarking uygulama şekillerinin, faydalarının belirlenmesive buna bağlı olarak verimlilik, performanslarının arttırılması amaçlanmaktadır. Bubağlamda, Benchmarking'in uygulamalarında kullanılan kriterleri temsil eden verilerin veuygulanacak Benchmarking türünün doğru olarak belirlenmesine çalışılmıştır.Türkiye'de uluslararası lojistik şirketler arasında verilerin elde edilebildiği ve rekabetin yoğunolduğu havayolu kargo taşımacılığı yapan Freight Forwarder şirketleri için rekabetçiBenchmarking uygulanmıştır. Bu yönde Benchmarking uygulamalarında, en iyininbelirlenmesi amacına yönelik olarak kullanılan yöntemlerden biri olan Veri Zarflama Analizi(VZA) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the main components of international trade is transport. Companies operating withinthe transport field have to be in competition with one another to maintain their existence.Companies saving for the transport industry have targetted to improve the service quicklyunder competitive conditions as well as increasing their competition strength. Hence thenecessity of developing various techniques to meet the customers? expectations and betteringup company productivity and performance. In this regard several productivity measurementtechniques have been on the agenda giving rise to application of benchmarking in the form ofsampling, comparing.Benchmarking is a management technique of comparing for companies aiming at continuousbettering. It ensures bettering the product are service quality, meeting the customers?satisfactionDespite such applications have been widely stuck in automotive, electronics andpharmaceuitical products / industries, it is nevertheless rarely applied in the transportationsector. Such studies have been less than a few in Turkey.It is aimed in this study to increase the productivity and performance of logistical companiesby way of benchmarking methods. According to this subject, the type of benchmarkingimplemented and the data representing the factors which were used in benchmarkingapplications, tried to determine correctly.Competing benchmarking is applied for companies involved in international logisticscompanies in Turkey having operated Freight Forwarders in air cargo sector in which the rateof competition is high in this type of benchmarking, data envelopment analysis which is oneof the methods for determining the best alternative is used.