Gökova Körfezi kıyısal ostrakod (Crustacea) faunası
Coastal ostracoda (Crustacea) fauna of the Bay of Gökova
- Tez No: 182493
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CÜNEYT KUBANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma için incelenen materyal, 20-23 Eylül 2004 tarihleri arasında, Gökova Körfezikıyılarından belirlenen 30 istasyondan alınmıştır. Toplanan materyalden elde edilen türlerinsınıflandırılması sonucu, 73 türe rastlanmıştır. Bunlardan 14, tanesi Türkiye denizleri ostrakodfaunası için yeni kayıttır.Çalışma alanından elde edilen, tuzluluk (â°), çözünmüş oksijen (mg/l) ve su sıcaklığı (ºC)gibi ölçümlerin değerlendirilmesi sonucu tür dağılımında bu faktörlerin etkilerininaçıklanması hedeflenmiştir. Sonuca varmak için, elde edilen birey sayılarına bakıldığında;deniz etkisinin daha belirgin olduğu kuzey ve güney kıyılarında bulunan istasyonlar, tür vebirey sayısı açısından daha zenginken, tatlı su girişi etkisinde kalan doğu istasyonlarında, hemtür hem de birey sayılarında diğer bölgelere göre azalma görülmüştür. Bu çalışma özgün birçalışma olup, Gökova Körfezinden daha önce ostrakodlar hakkında ayrıntılı sistematik birçalışma bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The material examined for this study was obtained from planned 30 stations located on thecoasts of the Bay of Gökova between the dates of 20-23 September 2004. As a result of theclassification carried out, 73 different species were recorded and 14 of them are new recordsfor the ostracoda fauna of Turkey.In this study, the effects of the environmental factors which were recorded in the field such assalinity (â°), density of oxygen (mg/l) and the water temperature (ºC) were aimed to bedetermined on the dispersion of different species. In order to reach a conclusion, with respectto the number of individuals, the stations with marine environmental factors which arelocated on the northern and southern coasts, are seen to be more diverse and numerous thanthe stations located on the eastern part of the bay which are under the effect of fresh waterentrance. There are no detailed taxonomic studies about the Bay of Gökova therefore thisstudy is original.