Kara avcılığı kanununun uygulanmasından kaynaklanan hukuksal sorunlar
Legal problems emerges from the implementation of terrestial hunting law.
  1. Tez No: 182507
  2. Yazar: DURSUN DİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Law, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Avcılık insanlık tarihi kadar eskidir. lk insanlar beslenme amacıyla avlanmaya başlamıştır.Zamanımızda ise sadece beslenme amacıyla değil keyif ve eğlence gayesiyle deyapılmaktadır.Çalışmanın genel kısımlar bölümünde avcılıkla ilgili kavramların açıklaması verilmeyeçalışılmıştır. Ve av hukukunun tarihsel gelişimine değinilmiştir. Ayrıca ülkemizdeki gelişimsürecine de yer verilmiştir. Kara avcılığını düzenleyen anayasa maddeleri ve ilgili kanunmaddeleri incelenmiştir.Çalışmanın bulgular bölümünde 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun uygulamasındankaynaklanan hukuksal sorunlara değinilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Ve adı geçenyasadan sonra çıkan 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun uygulamasında görülen sorunlaradeğinilmiştir.Sonuç bölümünde ise tespit edilen sorunlar ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hunting is as old as human history. Primitive humans had started hunting for the purpose ofnutrition and food supply. At present people hunt not only for nutrition concern but also forhaving fun and recreation.In the common parts the concepts releavent to hunting has been explained. And historicaldevelopment of the hunting has been discussed at global level and at national level as well.Terrestial hunting legistion has been introduced in terms of constitutional grounds andlegislative basis.Inventions of the study the problems arise from the implementation of Terrestial HuntingLaw of 2003, No: 4915 has been dealt with and some recommendations have been made. TheLaw of Petty Offences of 2004, No: 5326 has been investigated in terms of terrestial huntingand the issues emerged from its implementation have been discussed and analyzed whenrecommending some concrete and partical solutions.In the last chapter, an overall analyses has been made and some solutions have been assesteddealing with the said problems.