Zaman-frekans yaklaşımı kullanılarak görüntü damgalama
Image watermarking with using time-frequency approach
  1. Tez No: 182511
  2. Yazar: AYFER ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son zamanlarda dijital ortam, internet ve dijital teknolojinin gelişmesiyle birlikteanalog iletişim araçlarının yerini dijital araçlar almaya başlamıştır. Dijital ortamın birçok yararının olduğu doğru olmakla birlikte bazı problemleri de beraberindegetirmiştir. Örneğin bileşenler kolayca kopyalanıp sahibinden izin alınmaksızınçoğaltılıp dağılabiliyor. Bu durum telif hakkı koruma tekniklerine ilgiyi arttırmıştır.Telif hakkı sorunu dijital damgalama ile çözülebilmektedir.Bu tezde sinyallerin ve damgalamanın tarihsel gelişimine yer verilmiş ve WignerDalgacık dönüşümü gibi zaman-frekans tabanlı dağılımlar incelenmiştir.Tezin sonunda Matlabda yapılmış bir damgalama uygulamasına yapılmıştır. Buuygulama damga gömme ve geri elde etme konusunda bir fikir verecektir. mgeyebirçok saldırı uygulanmış ve damganın tekrar geri elde edilip edilemediği grafiklerleincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the past decade digital media are replacing analog media with the development ofinternet and digital technology. It is true that digital media offer many benefits butalso it brings some problems. For example digital content can be easily copied anddistributed without permission from the owner of the content.This has led strongdemand for copyright protection technics. To solve this problem digitalwatermarking can be used.In this thesis, the historical development of watermarking of digital signals isbriefly given and after that time-frequency baseb watermarking technnics likeWigner Distribution, Wavelet Distrubution are researched.At the end of the thesis, a simulation application is done in the MATLABprogramme. This application gives an idea of embedding a watermark in an imageand detect it back. Lots of attacks have been applied to the image and reserched withgraphics if we can detect the watermark or not.