Zaman-frekans analizi kullanılarak görüntü damgalama
Image watermarking by using time-frequency analysis
- Tez No: 282820
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sayısal medya ürünleri, yüksek kalite, kolaylıkla değiştirilebilme ve yüksek verimlilikle çoğaltılabilme gibi bir çok avantaj sağlamalarının yanında, kolay kopyalanabilmeleri ve değişikliklere uğratılabilmeleri nedeniyle telif haklarının korunmasının zorlaşmasına sebep olmuşlardır. Son yıllarda bu soruna çözüm olarak damgalama önerilmektedir.Sayısal damgalama, damga olarak adlandırılan bir bilginin, bir çoklu ortam nesnesinin içine, daha sonra istenildiğinde çıkartılabilecek veya tespit edilebilecek bir biçimde yerleştirilmesidir. Damga, damgalanan nesne hakkında ya da kullanıcıya (veya sahibine) ilişkin çeşitli bilgiler olabilir. Görüntü veya video damgalama söz konusuysa, damga olarak başka bir görüntü veya bir logo kullanılabilir. Damga olarak kullanılan görüntü görülebilir veya görülemez olarak gömülebilir.Görüntü damgalama hakkında yapılan çalışmalar çoğunlukla uzaysal ve izgesel boyutlarda damgalama yöntemleri üzerine yoğunlaşmıştır. Her iki boyut için de başarılı damgalama yöntemleri geliştirilmiş olsa da, her yöntemin kendine has bazı zayıflıkları da bulunmaktadır. Birleşik uzay-frekans (UF) düzleminde damgalama da ise, görüntünün içinde ne kadar, hangi bölgede ve hangi frekans aralığında bilgi saklanabileceğine ilişkin esneklik kazanılmaktadır.Bu tez çalışmasında, Ayrık Evrimsel Dönüşüm (AED) yöntemi kullanılan yeni bir uzay-frekans tabanlı görüntü damgalama algoritması sunulmaktadır. Bu çalışmada, görüntünün AED ile elde edilen UF gösterimine damga eklemek için yeni bir yaklaşım sunulmaktadır. Bu yaklaşım kullanılarak daha dayanıklı, görünmez, güvenli ve yüksek kapasiteli bir damgalama algoritması oluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the digital media products have the advantages of high quality, ease of modification and quality duplication, they introduce the problems of copyright protection issues because they can be easily copied and altered. Watermarking techniques are proposed as a solution to copyright protection problems of digital media files.In digital watermarking a specific information called watermark is embedded in a multimedia file in such a way that it can be detected or extracted when necessary. The watermark may contain information about the digital object as well as information about the user or owner. As for image and video files, the watermark is usually another image or signature logo. The watermark may be embedded so that it is either visible or invisible.Image watermarking algorithms are mainly concentrated on spatial or spectral domains. Although successful methods have been presented using both approaches, they also have some weaknesses. Watermarking in the joint spatio-frequency (SF) domain provides flexibility in terms of how much watermark will be embedded in which image region, and in what frequency band.In this thesis study, a new spatio-frequency based image watermarking algorithm which uses Discrete Evolutionary Transform (DET) has been presented. In this work, a new approach is presented for embedding watermark into SF representation of the image which has been obtained by using DET. By using this approach, more robust, invisible, secure and high capacity watermarking algorithm is obtained.