Elmacık Dağı(Düzce) vejetasyonu
The vegetation of Elmacık Mountain (Düzce)
  1. Tez No: 182514
  2. Yazar: NECMİ AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Botany, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman MühendisliğiAnabilim Dalı, Orman Botaniği Programı'nda ?Elmacık Dağı (Düzce) Vejetasyonu?adı altında, doktora tezi olarak hazırlanmıştır.Bu araştırma ile 2002-2005 yılları arasında, Batı Karadeniz Bölgesinin batısında,oldukça zengin floristik içeriğe sahip Elmacık Dağı ( Düzce)'nın flora ve vejetasyonyapısının ortaya koymak amaçlanmıştır. 100-1830 m. yükselti arasında bulunanaraştırma alanı, Davis tarafından uygulanan kare yöntemine göre A3 karesinde yeralmakta olup, Holoarktik bölgenin Avrupa-Sibirya fitocoğrafik alanının Karadenizprovensinin Euxine kesimine girmektedir.Bu araştırmada, 100 familya, 331 cinse ilişkin toplam 631 adet takson saptanmıştır.Bu taksonlardan, 9 takson Pteridophyta, geriye kalan, 622 takson iseSpermatophyta bö1ümüme aittir. 622 Spermatophyta bölümü taksonundan, 6takson Gymnospermae alt bölümüne, 616 takson Angiospermae alt bölümüne aittir.616 Angiospermae taksonlarından, 592 takson Magnognoliatae ( Dicotyledones ),124 takson ise Liliatae ( Monocotledones ) sınıfındandır.Araştırma alanında en fazla takson içeren familyalar: Compositae 84 takson ( %13.33), Leguminosae 44 takson (% 6.98), Gramineae 42 takson ( % 6.66), Labiatae40 takson ( % 6.35), Liliaceae 32 takson (%5.07), Rosaceae 27 takson ( % 4.28),Caryophyllaceae 21 takson (% 3.31 ), Umbelliferae 20 takson (% 3.17), Cruciferae19 takson ( % 3.02), Scrophulariaceae 16 takson ( % 2.55), Boraginaceae 12 takson( % 1.75), Ranunculaceae 11 takson ( % 1.75), Rubiaceae 9 takson (% 1.43).Araştırma alanında belirlenen 306 taksonun ( % 49.40) floristik bölgelerisaptanmıştır. Taksonların, fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları ise şöyledir: 212takson (% 33.59 ) Avrupa-Sibirya, 53 takson (% 8.41) Akdeniz, 41 adeti ( %6.51)İran-Turan kökenlidir. Geriye kalan 325 ( % 51.50 ) taksonun ise fitocoğrafikbölgesi ya belli değil ya da geniş yayılışlıdır. Araştırma alanında 59 adet endemikbitki saptamış olup, endemizm oranı % 9.35'tir. Endemik ve endemik olmayannadir bitkiler, uluslararası IUCN tehlike kategorilerine göre sınıflandırılmıştır.Bu araştırmada, A3 karesi için yeni 130 takson ve Cephalaria duzceensis N.Aksoy& R.S.Göktürk species nova ve Centaurea yaltirikii N. Aksoy, H. Duman & A.Efespecies nova isminde iki yeni tür saptanmıştır. Araştırma alanının vejetasyonu,BraunBlanquet yöntemine göre araştırılmıştır. Araştırma alanında; orman, maki,kaya ( rupikol ), su kenarı ( riparian ) ve sucul vejetasyon olmak üzere, 6 farklıvejetasyon tipine ait 34 bitki toplumu tanımlanmıştır. Bunlardan 28'i yenidir.Araştırma alanının vejetasyon ve bitki toplumu haritaları NETCAD programınagöre hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared as a phylosphy of doctorate thesis at the Forest BotanyProgram of Forest Engineering Department, University of İstanbul, Institute ofNatural Sciences under the title of ?The Vegetation of the Elmacık Mountain (Düzce)?.This investigation has been carried out to determing the flora and vegetation ofElmacık Dağı ( Düzce ) area in Western Black See Region where has quite rich floristiccomposition during 2002-2005. The research area under review takes place in Euxineprovince of Euro-Siberian floristic area of Holarctic region and it is in the A3 squareaccording to the grid system of Davis and study area lies between 100 and 1830 melevation above the sea level.With this study, total 631 plant taxa belonging to 100 families and 331 genera weredetermined. From these taxa, 9 taxa belonged to Pteridophyta division while 622 taxabelonged to the Spermatophyta division. In the Spermatophyta division,Gymnospermae and Angiospermae subdivisions contained 6 and 616 taxa,respectively. 124 taxa of Angiospermae belong to Liliatae ( Monocotyledones ) classand the rest of 592 taxa belonged to Magnognoliatae ( Dicotyledones ) class.The largest families recorded were as follows: Compositae 84 taxa (13.33 %),Leguminosae 44 taxa (6.98 %), Gramineae 42 taxa ( 6.66 %), Labiatae 40 taxa (6.35%), Liliaceae 32 taxa ( 5.07 %), Rosaceae 27 taxa ( 4.28 %), Caryophyllaceae 21 taxa (3.31 % ), Umbelliferae 20 taxa ( 3.17 %), Cruciferae 19 taxa ( 3.02 %),Scrophulariaceae 16 taxa ( 2.55 % ), Boraginaceae 12 taxa (1.75 %), Ranunculaceae 11taxa ( 1.75 %), Rubiaceae 9 taxa ( 1.43% ).The percentage of phytogeographical origins of 306 taxa was determined. Thedistribution of the taxa according to the phytogeographical regions was as follows: 212taxa (33.59 %) Euro- Siberian, 53 taxa ( 8.41 %) Mediterranean, 41 taxa ( 6.51 %)Irano-Turanian. The rates of wide spreaded and phytogeographically unknown taxaare 325 ( 51. 50 %). Endemism is 9.35 % and included 59 endemic taxa. The endemicand rare taxa in the study area have been classified according to the IUCN threatcatagories.In the study, 130 taxa are determined as a new records for the A3 square. Two newspecies, Cephalaria duzceensis N.Aksoy & R.S.Göktürk species nova and Centaureayaltirikii N. Aksoy, H. Duman & A. Efe species nova discovered. The vegetation of thestudy area was investigated using the Braun-Blanquet method. In the study area, 34plant associations in six different vegetation types that were forest, maquis, rack,riparian, subalpin and aquatic, determined. Twenty eight of these are described asnew syntaxa. The vegetation and plant association map of the study area was preparedusing NETCAD programe.