Çatı ve teras bahçelerinde kullanılan konstrüksiyon elemanları ve yeni yaklaşımlar
The use of construction materials in roof and terrace gardens and the new dimensions
  1. Tez No: 182515
  2. Yazar: MERT EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünyada gelişen kent yapısı sonucunda, kentler her geçen gün daha fazla talepgörmekte ve nüfus olarak artmaktadır. Bunun sonucunda daha çok araç, bina veçevresel kaynak kullanımı söz konusu olmaktadır. Bu da yüksek binalar, geniş kaldırım,araç yolları ve minimuma indirgenmiş yeşil alanlar anlamına gelmektedir.Şehirleşmenin bu noktalara gelmesi sonucu, insanlar soluk alabilecekleri, doğayla başbaşa kalabilecekleri, çalıştıkları yada yaşadıkları yerden uzaklaşmadan kolaycaulaşabilecekleri bahçeler tasarlama ihtiyacı içine girmişlerdir.Özellikle şehirlerin hızla geliştiği ABD'de, oldukça ilerlemiş olan ancak ülkemizde yenigelişmekte olan bu kavram gerek örneklerin azlığı gerekse fazlaca irdelenmemiş birkonu olması nedeniyle tez konusu olarak seçilmiştir.Çatı bahçelerinin tasarımının değişkenli bir yapıda olması nedeniyle, bu alanlardakullanılacak yapı materyalleri ve oluşabilecek sorunlar konusunda çeşitli çözümönerileri ortaya konmuştur. Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte daha hafif,daha dayanıklı, daha esnek yapı elemanları ortaya çıkmaktadır. Bu malzemeler gerektek tek, gerekse tasarımlara olan katkılarıyla çatı bahçeleri konusunda önemli bir yertutmaktadırlar.Bu bağlamda çatı bahçelerinde geleneksel olarak kullanılan malzemeler ile bumalzemelerin detayları ve kullanım şekilleri belirlenecektir. Bu malzemelerin avantaj vedezavantajları, birim alanda meydana getirdikleri yükler, kullanım olanakları vebunların tasarımlara getirdikleri kolaylık ve zorluklar ortaya konacaktır. Gelenekselmalzemelere ek olarak, yeni gelişmekte olan yapı malzemeleri de detaylı olarakaraştırılacak ve çeşitli karşılaştırmalarla geleneksel malzemelerden ayrıldıklarıözellikleri belirtilecektir.Bu karşılaştırmalara ek olarak yurt içi ve yurt dışından çatı ve teras bahçelerindenörnekler verilerek, bu alanlarda yapı malzemelerinin tasarımlara sağladığı kolaylıklarbelirtilecektir. Bu alanlardaki yeni yaklaşımlar, gelecekte çatı bahçelerinin konumu veyapı malzemelerinin gelişimi de bu kapsamda incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As a result of the development in cities, this areas are being more attractive and theirpopulation are continuously increasing everyday. Excessive using of this structures inurban areas increases the hard surfaces, air pollution and components which areharmful to the human health. After the result of urbanization comes to this point, peoplewho lives in cities, felt the need of designing easily accessible places that they can reallybreathe and feel themselves in the nature.Especially, in the countries which have rapid growth in their cities (for ex. USA), roofgardens is a widely sophisticated and important concept. But in our country, because ofthe few examples and small amount of studies about roof gardens, this topic is selectedfor master degree thesis.The design of the roof gardens is very complicated when they are compared with thegardens which are on the ground level. This gardens have some specific problems whichare not found in the ground level gardens. These are; building?s load limitations,dreinage of water, transportation of the growing medium to the roof and plant materialselection.Because of the complicated design of roof gardens, engineers and researchers tried toinvent some new materials to solve the possible problems which can be occur in roofgardens. With the development of technolgy, construction elements become lighter,more stable and flexible.In this study, traditional materials that are used in roof gardens, instruction types anddetails of these materials will be explained. In addition to these comparison, someexamples from domestic and foreign roof gardens will be introduced and contribution ofthese materials to provide a healthy design will be stated. Also, new dimensions in theseareas, situation of the roof gardens and developments in construction materials will beanalyzed in this topic.