Polimerik yalıtkanlarda hızlandırılmış yüzey bozunma testleri için elektrik alan hesabı
Calculation of electrical field for surface tracking test on the polymeric insulator
  1. Tez No: 182522
  2. Yazar: GÜRKAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KUNTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada elektrik endüstrisinde kullanılan polimerik yalıtkanlardaki yüzeyselaşınımlar incelenmiş ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellenmiştir. ASTMD2303 standartlarına uygun olarak eğik düzlem test düzeneğinde daha önceden eldeedilmiş polimerik örnekler kullanılmıştır. Son kısımda yüzeyde iz oluşumlarına göre buörnekler sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmiş ve teorik olarak elektrik alan değerlerielde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, surface tracking on polymeric outdoor insulation materials of electricalindustry were investigated and simulated by using finite element method. Thepolymeric samples according to the ASTM D2303 Inclined Plane Tracking TestStandard, which were processed before were used. Last part of this study was aboutcomputer simulation of surface tracking patterns with Finite Element Method andtheoritically its electrical field values were taken.