Çelik kafes kemerli bir köprünün analizi tasarımı
Analysis and design of a steel truss arch bridge
  1. Tez No: 182611
  2. Yazar: FARUK ERCİYES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çelik köprüler, pratikte sıklıkla kullanılan bir köprü türüdür. Farklı köprü tipleri mevcuttur.Özellikle geniş açıklıkların geçilmesinde, genellikle tercih edilirler. Bu çalışmada çelik kafeskemerli bir köprünün, bilgisayar destekli analizi, analiz sonuçlarına göre de tasarımıyapılmıştır. Çelik köprü ve kafes kemer tasarımında, ilgili Amerikan Standartları'ndanfaydalanılmıştır. Çelik elemanların bağlantılarının, kaynakla olacağı varsayılmış ve dahagerçekçi bir tasarım için, kafes sistemde oluşabilecek moment etkileri de dikkate alınmıştır.Sıcaklık, darbe ve rüzgar yükleri de dikkate alınarak, tasarımda diğer faktörlerin de yer almasısağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Steel bridges, are bridge types which are oftenly used in practice. There are different types ofsteel bridges. These bridges are, especially preferred for wide spans. In this study, computeraided analysis of a steel truss arch bridge is performed and then the design of the bridge iscompleted according to obtained results from the analysis. In the analysis and design processrelated American Standarts are used. For the connection of steel elements welding is assumedand moment effects in trusses are taken into account to make a realistic design. Temperature,impact and wind loads are also taken into consideration in the design process.