Tohumluk miktarı ve sıra arası mesafesinin Macar fiğinde (Vicia pannonica crantz) verim ve bazı verim özelliklerine etkisi
The effect of seeding rate and row spacing on yield and some yield characteristics of Hungarian vetch (Vicia ponnonica crantz)
- Tez No: 182682
- Danışmanlar: PROF.DR. CAFER OLCAYTO SABANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu araştırma, Van ekolojik koşullarında Egebeyazı Macar fiği çeşidi için enuygun tohumluk miktarı ve sıra arası mesafesini belirlemek amacı ile yürütülmüştür.2003-2004 vejetasyon döneminde kışlık olarak yapılan çalışmada, 5 tohumlukmiktarı (100, 150, 200, 250 ve 300 adet/m2) ve iki sıra arası mesafe (20 ve 40 cm)kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarakkurulmuştur. Çalışmada bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru madde oranı, kuru maddeverimi, ham protein oranı, ham protein verimi, biyolojik verim, bakla sayısı, bakladatane sayısı, tohum verimi ve bin tane ağırlıkları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarınagöre en yüksek yeşil ot verimi (811.66 kg/da) 40 cm sıra arası ve 300 adet/m2 tohummiktarından, en yüksek tohum verimi ise (40.26 kg/da), 40 cm sıra arası ve 200adet/m2 tohum miktarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the optimum seeding rate androw spacing for Hungarian vetch in Van ecological condotion. The field trialincluding five seeding rates (100, 150, 200, 250 and 300 seed number/m2 ) and tworow spacings (20 and 40 cm) was performed in 2004-2005 vegetation season. Theexperiment was established in Randomized Complete Block Design with threereplications. Plant height, herbage yield, dry matter ratio, dry matter yield, biomassyield, pods per plant, seeds per pod, seed yield and 1000-seeds weight wererecorded. According to the results, the highest herbage yield (8116 kg ha-1) wasobtained from 40 cm row spacing and 300 number/m2 seeding rate, and the highestseed yield (402 kg ha-1) from 40 cm row spacing and 200 number/m2 seeding rate.