Harmoniklerden kaynaklanan aşırı akımlar ve bu aşırı akımların iletkenlerde yarattığı ömür kayıplarının incelenmesi
Overcurrents caused by harmonics and analysis of life loss effects of these overcurrents
- Tez No: 182818
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERİT ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İlk bölümde harmoniklere ait tanımlar, büyüklükler, genel bir takım bilgiler ve uluslar arasıbazı standartlar açıklanarak teze giriş yapılmıştır.Daha sonraki bölümlerde ise sırasıyla bu harmonik akımlarının özellikle nötr iletkenindeoluşturduğu aşırı akımlar, bunların genlikleri ve farklı harmonik mertebeleri içingösterebileceği farklılık lar ele alınmış olup, yapılacak modellemeye temel olacak durumlarortaya konmaya çalışılmıştır.Aşağıda anlatılacak olan tüm şartları sanal olarak modellemek için MATLAB-Simulinkprogramından yararlanılmıştır.Harmonikli durumda geçecek aşırı akımların ne kadar yüksek genlikli olabileceğinin dahaaçık anlaşılabilmesi için öncelikle aynı şartları taşıyan ancak harmoniklerin bulunmadığı birdurum göz önüne alınarak, buna ait akım-gerilim değerleri bulunmuş ve grafikleredökülmüştür.Bir sonraki adımda yaratılan tesisin belli harmonik değerlerini içerdiği varsayılarak bunlaraait akım-gerilim değerleri hesaplatılmış, grafik analizleri yapılıp efektif akım ve gerilimdeğerleri bulunarak, bu değerler ömür hesaplarında kullanılabilecek değerleredönüştürülmüştür.Son kısımda ise elde edilen değerler, Arrhenius formülleri adı verilen formüllerde yerlerinekonularak, kabloların fiziksel yapılarına tesir eden büyüklükler olarak çözümlenebilmiştir.Anah tar kelimeler : Harmonikler, Aşırı Akımlar, Nötr İletkeni, Dengesiz Yüklenme,Arrhenius, MATLAB-Simulink
Özet (Çeviri)
In first chapter, some descriptions about harmonics, some quantities, general informationabout harmonics and some international standarts are been given due to beginning to subject.In the later chapters in order, overload currents related with harmonics especially in neutralwire, their amplitudes and differences according to different harmonic degrees have beenexplained to build some case which is acceptable for our model.All cases which are going to be explained below are modelled in MATLAB-Simulinkprogram.First of all, case without harmonics modelled according to show how harmonics can produceoverload currents when compared with basic component(50 Hz.)Then, it is assumed that the facility has some degrees of harmonics in some amounts.Effective current and voltage values are been calculated and current voltage graphs are-formed.And at last, these current and voltage values are been transformed into some differentvalues to be used for cable life loss expectancy.The formulas which have been used for life loss expectancy are called Arrhenius formulasand they have been builded some physical relation between overload currents and material lifeloss.K eywor ds: Harmonics, Overload Currents, Neutral Wire, Unbalanced Phase Loading,Arrhenius, MATLAB-Simulink