Bir anaerobik atıksu arıtma prosesinin PLC ve SCADA kullanarak otomasyonu
Automation off an anaerobic waste-water treatment process by using PLC and SCADA
- Tez No: 182817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF NACİ ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Havasız (anaerobik) atıksu arıtımı bir kısım avantajları nedeniyle son yıllarda önem kazanmısve üzerinde çok sayıda arastırma yapılmıstır. Havasız arıtma sistemleri özellikle orta veyüksek kirlilik konsantrasyonlarına sahip atıksuların arıtılmasında, havalı sistemlere nazarandaha ekonomik olması, az arıtma çamuru vermesi ve bütün bunlardan daha önemlisi,biyoenerji olarak adlandırılan metan gazı üretmesi bakımlarından oldukça önemli bir süreççe ididir. Ancak,havasız arıtma sistemlerinin modellenmesi ve etkin kontrolü zordur.Böyle bir tesisin kontrolü ve kumandası için ileri düzeyde kontrolör ve programlamagerekmektedir. Bu tez çalısmasında pilot ölçekli bir havasız arıtma tesisinin kurulması,kontrolü anlatılmı , PLC ve SCADA otomasyonu yapılmı tır.
Özet (Çeviri)
Anaerobic wastewater treatments have recently drawn attention and become the subject-matter of many researches due to the several advantages it provides. Anaerobic treatmentsystems stand as very important process in terms of being more economical and giving lesssurplus sludge as compared to aerobic system, and even more important prodicing methanewhich is called bio-energy; especially in treating wastewater with medium and highconcentration of pollution. However , modeling and effective control of the anaerobictreatment system is difficult.In this thesis, the initial work on establishing and controlling a pilot-scaled anaerobictreatment facility by using PLC and SCADA.