Çok katlı çelik yapılarda performansa dayalı tasarım kriterleri
Performance base design provisions in high rise steel structures
- Tez No: 182833
- Danışmanlar: PROF. ZAFER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda yaşanan büyük depremlerden sonra yapı dünyası hem ekonomiyi hem de güvenliyapı tasarımını içinde barındıran yeni tasarım metodlarına ihtiyaç duymaktadır. Mevcutdeprem yönetmeliklerinin bu ihtiyacı karşılayamaması üzerine deprem mühendisliğinde yenitasarım yöntemleri ortaya çıkmıştır.Bu çalışmada çok katlı çelik yapıların performansa dayalı tasarım yöntemleri üzerindedurulmuştur. Örnek olarak 10 katlı çelik bir çerçeve ele alınmış, kapasite spektrum metodu vedeplasman katsayıları metodu kullanılarak performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Bununlabirlikte taşıyıcı sistemin ve yapı elemanlarının sahip olması gereken nitelikler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, after major earthquakes, structural designers need for the new design methodsthat consider both economy and safety. As a result of investigations and researches, currentbuilding codes have lack for achieving that solution. Thus, different design methods havebeen discussing in earthquake engineering.In this study, it is aimed to review performance based seismic design of a high rise steelframe. A 10 storey moment resisting steel frame was selected for study, capacity spectrummethod and displacement coefficient method were used to find the target performance of theframe. In addition, seismic provisions for the structural steel buildings were explained.