Çimento silosunun statik ve dinamik analizleri
Cement of silo static and dynamic analyses
- Tez No: 182834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHUN KÖKSAL, DR. ALİ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Silolar ve bunkerler ile ilgili Türkçe kaynak yok denecek kadar azdır. lgili Türk StandardıTS 6989 1989'da yayımlanmıştır. 1992 yılında .T.Ü. nşaat Fakültesinde ders notlarınıngenişletilmesi biçiminde çıkan Betonarme Silo ve Bunkerler kitabından yararlanılmıştır. Butezde ayrıca Söke'de 1996 yılında inşa edilmiş Söke çimento silosunun modal analizyöntemine göre SAP2000 programında hesabı yapılarak boyutlandırılmıştır. Hesaplardasilonun kendi ve malzeme ağırlığı her elverişsiz durum için dikkate alınmış, ayrıca sıcaklıkfaklarından doğan gerilmelerde dikkate alınmıştır. Sonuçta siloya ait gerilmeler ve momentlerhesaplanmış, bu gerilme ve momentlere karşı gelen donatılar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Turkish resources about silos and bunkers are very few. The concerning Turkish StandardTS6989 was published in 1989. It was utilized by the book ?Betonarme Silo ve Bunkerler?which turned out in the way of broadening school subjects at I.T.U. Civil Faculty in 1992.Besides, this thesis has been measured by being calculated via Sap2000 program according tothe analysis method of Söke Cement Silo constructed in 1996. In the estimations were takeninto accant the silos own and materials weight and also the tension resulted from heatdifference. As a consequence, the tension and moments belonging to silos were calculated andthe steels were found in the results of the tensions and moments.