Utilization of waste plastics in production of polymer-modified bitumen
Polimer-modifiye bitümlü malzeme üretiminde atık plastiklerin kullanımı
- Tez No: 182921
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, bitüm modifikasyonunda Polietilen(PE), Polipropilen (PP) vePolietilen(PE) / Polipropilen (PP) karı ımlarının uygunlu unun ara tırılmasıamaçlanmı tır. Bitüm ile model ve atık plastiklerin birlikte i lenmesigerçekle tirilmi tir. Tüm denemelerde a ırlıkça % 7 - 20 oranında plastik, bitumiçerisinde 200ºC'de mikser ile yakla ık 2 saat karı tırılarak dispers edilmi tir. Dahasonra karı ıma %30-35 oranında dolgu ilavesi yapılmı tır. Hazır olan karı ımlarınmodifiye örtü üretimine uygunlu u ve kullanım alanındaki performansının tayini içinbazı fiziksel testler uygulanmı tır. Tesbit edilen bazı temel fiziksel testler; viskozite,penetrasyon, yumu ama noktası ve so ukta kırılma olarak verilebilir.Karı ım özellikler ile ticari modifiye bitümün kar ıla tırılması sonucunda, %17-18 oranında atık PE/PP içeren karı ımın polimer modifeye asfaltta kullanılabilece isonucuna ula ılmı tır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the processable of polyethylene(PE),polypropylene(PP) and the mixture of polyethylene (PE) / polypropylene (PP) inbitumen modification. Experiments were performed with model and waste plastics inbitumen. The blends were prepared by dispersing of 7-20 wt% plastics in bitumen at200ºC for 2 hours. Then 30-35 wt% filler was added to the blends. To investigate theprocessability in continous line in plant and also its performance in uses, some physicalproperties were determined. Main physical properties determined were viscosity,softening point, cold bending and penetration.As comparation of physical properties of blends that with commercial modifiedbitumen it was concluded that the blends containing waste PE/PP of 17-18 wt% can be usedin production of polymer modified bitumen