Potential of biopolymer production from apple wastewater through microbial processes
Mı̇krobı̇yal süreçler yoluyla elma atık suyundan biyopolimer üretim potansiyeli
  1. Tez No: 875259
  2. Yazar: ELİF ERENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN YAĞCI, DOÇ. DR. GÜLSÜM EMEL ZENGİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Nüfusun artması ve tüketim alışkanlıklarında yaşanan değişikliklerle birlikte plastik tüketimi her geçen gün artmaktadır. Bu artış iki ana probleme neden olmaktadır. Birincisi kullanımının ardından atık haline gelen plastiklerden dolayı çevre kirliliğinde artış görülmekte, ikincisi plastiklerin hammaddesi olan petrolün tükenme tehlikesi bulunmaktadır. Plastikler doğada çözünemedikleri için imha edilmeleri de maliyetli ve zorlayıcı olabilmektedir. Geri dönüşüm ise istenen etkinlik seviyesine ulaşamamış durumdadır. Bu da plastik atıklarını hem doğa hem de canlılar için tehlikeli hale getirmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı petrol bazlı plastiklere alternatif arayışı vardır. Doğada çözünebilir olması ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilebilmesi alternatif ürünlerde aranan başlıca özelliklerdir. Bu noktada biyopolimerler dikkat çekmiştir. Polimerler; biyo-bozunamaz ve yenilenemez kaynaklı, biyo-bozunamaz ve yenilenebilir kaynaklı, biyo-bozunabilir ve yenilenemez kaynaklı ve son olarak biyo-bozunabilir ve yenilenebilir kaynaklı olmak üzere dört grup altında incelenebilir. Geleneksel plastikler biyo-bozunamaz ve yenilemez kaynaklı olanlara örnek olurken diğer üç kategori de biyopolimerleri içermektedir. Polihidroksialkanoat (PHA), mikroorganizmalar tarafından üretilen doğal bir biyopolimer çeşididir. Çevre dostu olan PHAlar, biyolojik olarak parçalanabilir ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilebilir. Ayrıca PHAlar paketlemeden medikala kadar uzanan geniş bir kullanım alanı sahiptir. Öte yandan yüksek proses maliyetine sahip olması nedeniyle kullanımı sınırlı kalmaktadır. Geleneksel plastiklerin üretim maliyeti 1€/kg iken PHA'ların üretim maliyeti yaklaşık olarak 2,2-5,0 €/kg'dır. Bu nedenle PHA üretim sürecinin maliyetini azaltmak için alternatif çözümler aranmaktadır. PHA'nın üretimi hem karışık mikrobiyal kültür hem de saf kültür mikroorganizmaları kullanılarak yapılabilmektedir. Saf kültür, saf substratlara ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca saf kültürlerin kontaminasyon riski yüksektir bu nedenle sterilizasyon gerekmektedir. Bundan dolayı saf kültürle yapılan PHA üretim çalışmalarının maliyetleri yüksek olabilmektedir. Diğer yandan karışık mikrobiyal kültür, kontaminasyona daha az duyarlıdır bu nedenle sterilizasyon gerektirmemektedir. Organik atık ve atık su gibi ucuz karbon kaynakları, karışık mikrobiyal kültürlerde substrat olarak kullanılabilmektedir. Bu sayede karışık mikrobiyal kültürle yapılan çalışmalar, saf mikrobiyal kültürle yapılan çalışmalara göre daha düşük maliyetlidir. Aynı zamanda atıkların hammadde olarak kullanılabilmesi hem atık bertarafına yardımcı olur hem de PHA üretim maliyetinin azalmasına imkan tanıyabilir. Bu sayede süreçten ikili fayda sağlanabilmektedir. PHA üretim sürecinde maliyetin yaklaşık yarısı hammadde kaynaklıdır. Bu kapsamda PHA üretiminde umut verici hammaddeler ucuz, erişilebilir, yenilenebilir ve karbon içeriği yüksek olan atık ve atık sulardır. Bu durum araştırmacıları PHA üretiminde yiyecek atıklarının substrat olarak kullanım potansiyelini araştırmaya yönlendirmiştir. FAO verilerine göre, 2022 yılında küresel çaptaki elma üretimi yaklaşık 96 milyon ton miktarındadır. Öte yandan yüksek üretim miktarına rağmen elmaların yalnızca %70'lik kısmı üretim için kullanılmaktadır. Geri kalan kısmının ekonomik bir katkısı bulunmamaktadır. Üstelik atık olarak ayrılan bu kısmın içeriği glikoz, fruktoz ve sakkaroz bakımından zengindir. Bu çalışmada, pepton karışımı ve ardından VFAlar açısından zengin sentetik atık su ile beslenen sistemlerde üretilen karışık kültür kullanılarak elma atık suyunun fermantasyonu sonucu oluşan atık suyun mikroorganizmaların PHA depolama yeteneği ve proses kinetiği araştırılmıştır. Atık/atıksuların kullanıldığı PHA üretim sürecinde genellikle akış şu şekilde ilerlemektedir: (1) PHA üretiminde gerekli olan UYAların eldesi için atık/atıksuya fermantasyon işleminin uygulanması, (2) karışık kültür içerisinde yer alan PHA depolayan mikroorganizmaların baskın hale gelebilmesi için kültür zenginleştirme adımı, (3) Biyokütlenin PHA içeriğini arttırmak için akümülasyon adımı, (4) Polimer geri kazanımıdır. Kültür zenginleştirme adımı ise belirli bir substrat kullanımında PHA'ları depolayabilen mikroorganizmaların seçilmesi ve çoğaltılması amacıyla uygulanan bir tekniktir. Kültür zenginleştirme adımı sırasında farklı stratejiler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, en yaygın olarak kullanılan açlık-tokluk stratejisi denenmiştir. Aerobik dinamik besleme olarak da bilinen bu proseste stres koşulu karbon kaynağının sınırlı varlığıyla sağlanır. Tokluk fazında karbon bolluğu, açlık fazında ise karbon kısıtlaması vardır. Tokluk fazında karbon kaynağı polimer olarak depolanır ve açlık fazında depolanan karbon tüketilir. Başka bir deyişle, tokluk fazında dış karbon kaynağından PHA depolaması sağlanırken, açlık fazında PHA'dan büyüme sağlanır. Bu çalışmada, elma atıkları PHA üretim sürecinde substrat olarak kullanılması hem endüstriyel elma atıkları için atık yönetimi sağlarken hem de geleneksel plastiklere alternatif olan PHA'nın üretim potansiyeli incelenecektir. Bu durum atık yönetimi için çevre dostu bir çözüm sunarken aynı zamanda döngüsel ekonomiye de katkı sağlayacaktır. Bu bilgiler kapsamında ardışık kesikli reaktör (AKR) kurulmuş, işletim koşulları belirlenmiştir ve 305 gün boyunca çalıştırılmıştır. Steril bir ortama ihtiyaç duymamasından dolayı karışık mikrobiyal kültür tercih edilmiştir. AKR için gerekli olan aktif çamur evsel atık su arıtma tesisinden temin edilmiştir. Aktif çamurun askıda katı madde (AKM) ve uçucu askıda katı madde (UAKM) konsantrasyonları sırasıyla 8170 ve 4120 mg/L olarak ölçülmüştür. Biyokütle, aerobik dinamik besleme rejiminde önce günde 8 ardından günde 4 çevrim düzeninde işletilmiştir. Günde 8 çevrim düzeninde, çevrim ilk 8 dakikasında besleme işlemi olacak biçimde 120 dakikalık havalandırma ve karıştırma fazıyla başlamaktadır. Ardından 30 dakika boyunca çökme fazı gerçekleştirilir. Çökme fazının tamamlanmasının ardından reaktör hacmi V0/VT = 0.25 olacak şekilde üst faz atımı gerçekleşir. Günde 4 çevrim düzeninde ise besleme fazı 5 dakika sürmekte ve 295 dakikalık havalanma fazı bulunmaktadır. Devamında 40 dakika boyunca çökme işlemi gerçekleştirilir. Çökme işleminin sonunda reaktör hacmi V0/VT = 0,5 olacak biçimde 10 dakika boyunca üst faz atılır. Tüm işletim koşullarında günde 2 L çamur atımı yapılmakta ve reaktörün çamur yaşı 2 gün olarak ayarlanmaktadır. AKR ilk aşamada 265 mgCOD/L pepton karışımıyla 1600 mgCOD/L.d organik yükleme hızıyla beslenmiş, günde 8 çevrim düzeninde çalıştırılmış ve reaktörün performansı takip edilmiştir. İşletim koşulunun son gününde 1 adet çevrim içi izleme yapılmış ardından işletim koşulu değiştirilmiştir. Yeni işletim koşulunda reaktör, günde 8 çevrim düzeninde çalıştırılmaya devam ederken 400 mgCOD/L asetik asit ve propiyonik asit karışımıyla beslenmiş ve sistemin organik yükleme hızı sabit tutulmuştur. Bu sentetik atık sudaki asetik asit ve propiyonik asit oranı 85:15 olarak ayarlanmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde iki farklı işletim koşulunun PHA üretimi üzerindeki etkisi karşılaştırılmıştır. Ardından günlük çevrim sayısının ve organik yükleme hızının PHA üretimindeki etkisini incelemek amacıyla farklı çevrim uzunluklarında ve farklı organik yükleme hızlarındaki işletim koşulları denenmiştir. Yeni işletim koşullarında günlük çevrim sayısı 8 iken önce organik yükleme hızı arttırılarak 2000 mgCOD/L.d'ye çıkarılmıştır. Ardından günlük çevrim sayısı 4'e düşürülmüştür. Günlük çevrim sayısının 4 olduğu işletim düzeninde organik yükleme hızları sırasıyla 1000, 800 ve 1200 mgCOD/L.d olarak denenmiş ve her bir işletim koşulu sırasında reaktörün performans takibi yapılmıştır. Çevrimiçi izleme analizleri kapsamında çevrim süresi boyunca belirli aralıklarla PHA, uçucu yağ asidi (UYA) ve KOİ takibi yapılmıştır. Pepton karışımıyla işletilen ardışık kesikli reaktörde (Çalıştırma 1) elde edilen sonuçlara göre, sistemin maksimum PHA değeri 0.011 g COD/g VSS ve KOİ giderim verimi %80 olarak hesaplanmıştır. AKR'nin asetat ve propiyonat karışımıyla hazırlanan sentetik atık suyla farklı organik yükleme hızlarında işletilmesi sonucunda farklı PHA değerlerine ulaşılmıştır. Günlük 8 çevrim ve 1600 mgCOD/L.d organik yükleme hızında işletilen sistemde (Çalıştırma 2) maksimum PHA değeri 0.25 g COD/g VSS olarak hesaplanmıştır. Günlük 4 çevrim ve 800 mgCOD/L.d organik yükleme hızında çalıştırılan sistemde (Çalıştırma 5) maksimum PHA değeri 0.37 g COD/g VSS, son olarak günlük 4 çevrim ve 1200 organik yükleme hızında işletilen sistemde (Çalıştırma 6) maksimum PHA değeri 0.54 g COD/g VSS olarak bulunmuştur. Tüm sistemlerde organik asit giderim verimi %100 olarak gerçekleşmiştir. Elde edilen sonuçlar çevrim süresinin artmasıyla birlikte biyokütlenin depoladığı PHA miktarında da artış olduğunu göstermektedir. Son adımda ise fermente elma atık suyunun zenginleştirilmiş karışık mikrobiyal kültürün PHA üretim proses kinetikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla 4 tane respirometrik analiz yapılmıştır. Ek olarak, sistem, respirometrik deneylerin sonuçları kullanılarak simülasyon programıyla modellenmiştir. Ayrıca deneyler öncesinde saf elma atık suyunun karakterizasyon çalışması yapılmıştır. Karakterizasyon çalışması kapsamında saf elma atık suyunun pH, Toplam Azot (TN), Toplam Fosfor (TP) ve KOİ değerleri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre saf elma atık suyunun KOİ değeri 8890 mgCOD/L, TN değeri 19 mg/L, TP değeri 215 mg/L, pH değeri ise 5.28 olarak tespit edilmiştir. Respirometrik analizler sırasında ardışık kesikli reaktörde zenginleştirilen karışık kültür kullanılmıştır. İlk respirometrik analizde aklime sistemin oksijen takibi yapılmıştır. Bu deneyde içsel solunum hızı respirometre tarafından 23 mg/L.h, maksimum oksijen kullanma hızı ise 90 mg/L.h olarak ölçülmüştür. Birinci deneyin tamamlanmasının ardından reaktör, 500 mgCOD/L saf elma atık suyuyla beslenmiştir. Deney sırasında sadece oksijen ölçümü yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar oksijen tüketim oranında fazla bir değişiklik olmadığını göstermiştir. Sonrasında fermente elma atıksuyunda bulunan UYA'ların ve fermantasyon ürünlerinin depolama ve doğrudan büyüme üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla, fermente elma atıksuyu kullanılarak HAc ve HPr'ye alıştırılmış elmalarla respirometrik bir deney gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda üçüncü respirometrik analizde reaktör 1240 mgCOD/L fermente elma atık suyuyla beslenmiştir. İçsel solunum hızı 33 mg/L.h, maksimum oksijen kullanma hızı ise 84 mg/L.h olarak tespit edilmiştir. Elmanın fermantasyonu sonucunda yüksek miktarda etanol oluştuğu görülmüştür. Bu nedenle etanolün büyüme üzerindeki etkisini incelemek amacıyla son respirometrik analiz 275 mgCOD/L etanol kullanılmasıyla yapılmıştır. Ayrıca respirometrik analizlerin ardından aklime systemin (Set-1) ve fermente elma atık suyuyla beslenen systemin (Set-3) sonuçları kullanılarak modelleme çalışmaları yapılmıştır. Set-1 için maksimum spesifik büyüme oranı 1.4/d, Set-3 için maksimum spesifik büyüme oranı 9,5/d olarak hesaplanmıştır. Bu tez kapsamında elde edilen verilere göre, fermente edilmiş elma atık suyuna alıştırılmamış çamur kullanıldığından biyokütle depolanmamış ve sadece doğrudan büyüme mekanizmasının aktif olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Plastic consumption is increasing progressively with the increase in population and changes in consumption behavior. This increase causes two main problems. Firstly, there is an increase in environmental pollution due to the plastics that become waste after use, and secondly, there is a danger of depletion of petroleum, which is the raw material of plastics. Since plastics are not biodegradable, their disposal can be costly and difficult. This makes plastic waste dangerous for both nature and living organisms. For all these reasons, research for alternatives to conventional plastics are critical. Alternative sources produced from renewable resources with biodegradable characteristics are the main features desired. At this point, biopolymers have attracted attention. Polyhydroxyalkanoate (PHA) is a natural biopolymer produced by microorganisms. PHAs that can be obtained from renewable resources and biodegradable in nature are eco-friendly. Moreover, there are different fields where PHAs can be used. They can be used in medical fields and in the packaging industry. However, the use of PHAs is limited due to their high production process costs. Therefore, alternative solutions are being sought to minimize the cost of the polyhydroxyalkanoate production process. PHA production can be performed using both pure microbial culture and mixed microbial culture. Pure microbial culture (PMC) requires pure substrates. In addition, PMC have a high risk of contamination so sterilization is required. Thus, the costs of PHA production studies with PMC can be expensive. But mixed microbial culture (MMC) is less sensitive to contamination and so does not require sterilization. Cheap carbon sources such as organic waste and wastewater (WW) can be used as substrates in MMC. In this way, studies with MMC are more cost-effective than PMC. At the same time, using waste as feedstock can both help waste disposal and reduce the cost of PHA production. Hence, dual benefits can be obtained from the whole process. In the polyhydroxyalkanoate production process, about half of the cost is due to feedstock. In this context, waste and wastewater with cheap, accessible, renewable and high carbon content are promising feedstock for PHA production. This has encouraged researchers to investigate the potential of using food waste as a substrate in PHA production. According to FAO, global apple production in 2022 was around 96 million tons. However, despite the high production amount, only 70% of apples are used for production. Also, the content of this waste is rich in glucose, fructose and sucrose. Within the framework of this information, in this thesis, the PHA storage ability and process kinetics of microorganisms were investigated by using wastewater obtained from waste apples and the wastewater after fermentation of this wastewater using mixed culture produced in systems fed with domestic wastewater prepared with peptone as substrate and wastewater containing high amounts of volatile fatty acids. PHA production process using waste/wastewater generally proceeds as follows: (1) fermentation of the feedstock to produce the volatile fatty acid required for PHA production, (2) Culture enrichment step in mixed culture for the dominance of PHA-storing microorganisms, (3) accumulation step for increasing the PHA content of the biomass, (4) polymer recovery. The culture enrichment step is a technique applied to select and enrich microorganisms capable of storing PHAs using a specific substrate. Different strategies are used during the culture enrichment step. In this study, aerobic dynamic feeding (ADF) strategy was applied and the stress condition is provided via limited presence of carbon source. There is carbon abundance in the feast phase and carbon limitation in the famine phase. In the feast phase the carbon source is stored as a polymer and in the famine phase the stored carbon is consumed. In other words, in the feast phase, PHA storage is provided from the external carbon source, while in the famine phase, growth is provided from PHA. In this study, the use of apple wastes as a carbon source in PHA production process both provided waste management for industrial apple wastes and examined the production potential of PHA as an alternative to conventional plastics. Within the scope of this information, a sequencing batch reactor (SBR) was set up, operating conditions were determined and operated for 305 days. MMC was preferred because it does not require a sterilization. The activated sludge (AS) required for SBR was supplied from a local domestic wastewater treatment plant. The total suspended solids (TSS) and volatile suspended solids (VSS) concentrations of AS was measured as 8170 mg/L and 4120 mg/L, respectively. The SBR was operated in an ADF regime, first 8 cycles per day and then 4 cycles per day. In the 8 cycles per day regime, the cycle starts with a reaction phase of 120 minutes. Feeding is performed during the first 8 minutes. This is followed by a settling phase for 30 minutes. After the completion of the settling phase, the upper phase is discharged with a reactor volume of V0/VT = 0.25. In the 4 cycles per day system, feeding is performed in the first 5 minutes of the 295 minutes reaction phase. Then settling is carried out for 40 minutes. After the 40 minutes, the supernatant is discharged for 10 minutes with reactor volume V0/VT = 0.5. In all operating conditions, 2 L of sludge is discharged per day and the sludge age of the reactor is adjusted as 2 days. At the first step, SBR was fed with 265 mgCOD/L peptone mixture at an organic loading rate (OLR) of 1600 mgCOD/L.d., operated at 8 cycles per day and the performance of the reactor was monitored. During the operating condition, 1 in-cycle analysis was performed and then the operating condition was changed. In the new operating condition, the SBR was fed with 400 mgCOD/L synthetic WW. The synthetic WW consists of a mixture of propionic acid (HPr) and acetic acid (HAc) in certain rations. The system continued to operate at 8 cycles per day and the OLR of the system was kept the same. The ratio of HAc and HPr in this synthetic WW was adjusted as 85:15. As a result, the effect of two different operating conditions on PHA production was compared. Then, operating conditions with different cycle lengths and different OLRs were tested to examine the effects of cycle length and OLR on PHA production. While the number of daily cycles was 8 in the new operating conditions, the OLR was first increased to 2000 mgCOD/L.d. Then the number of daily cycles was reduced to 4. In the operating system where the number of daily cycles was 4, OLRs were applied as 1000, 800 and 1200 mgCOD/L.d, respectively, and the performance of the reactor was followed during each operating condition. Within the scope of in-cycle analyses, PHA, VFA and COD were followed at certain times during the cycle period. In the in-cycle analysis performed in the SBR operated with peptone mixture, PHA content of the biomass of the system (Run-1) was calculated as 0.011 g COD/g VSS. Different PHA values were obtained as a result of the operation of SBR with synthetic WW prepared with HAc and HPr mixture at different OLRs. In the system operated at 8 cycles per day and 1600 mgCOD/L.d OLR (Run-2), PHA content of the biomass was found as 0.25 g COD/g VSS. In the system operated at 4 cycles per day and 800 mgCOD/L.d OLR (Run-5), PHA content of the biomass was calculated as 0.37 g COD/g VSS. Lastly, in the system operated at 4 cycles per day and 1200 OLR (Run-6), PHA content of the biomass was found as 0.54 g COD/g VSS. Organic acid removal efficiency was achieved as 100% in all systems. The results show that as the cycle length increases, PHA content of the biomass also increases. In the last step, 4 respirometric analyses were performed to investigate the effect of fermented apple WW on the kinetics of PHA production process with enriched MMC. In addition, the syste