Kapama açısının üç fazlı asenkron motorların dinamik davranışına etkisi
The effect of the closing angle on the dynamic behavior for the three phase induction motors
- Tez No: 183007
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, temel olarak üç fazlı enerji sisteminden beslenen motorlar için kapamaaçısının yol alma momentlerine ve makinenin dinamik davranışına olan etkisi incelendi.Doğrudan ya da kumanda sistemleri ile yol verilen motorlarda, tek ve üç fazlıanahtarlama elemanları mekanik olup her fazın kapama açısı, arıza ya da herhangi birsebepten dolayı, farklı olabileceğinden faz gerilimleri motora her seferinde farklı anlardauygulanmış olmaktadır.Bu nedenle her bir fazı bağımsız olarak farklı açılarda kapatan kullanıcı girişli PIC16F877A denetleyicili bir güç devresi gerçekleştirilmiştir. Güç devresinde iki yönlü akımgeçişine izin veren köprü bağlantılı hızlı diyot ve IGBT kullanılmıştır. Mikrodenetleyiciçıkışında ise yalıtım ve sürücü devresi olarak TLP2200 yongası bulunmaktadır.Sistemin matematiksel modeli VISSIM paket yazılımında oluşturulmuş bilgisayarbenzetimi ile farklı kapama açılarının Asenkron motorun dinamik davranışına etkisiincelenmiştir. Gerçekleştirilen mikrodenetleyicili anahtarlama devresi ile deneysel sonuçlaralınmış olup benzetim sonuçları ile desteklenmiştir.Yapılan benzetim ve deneysel çalışmada en az ters yönlü moment oluşturan, motoryol almasını kolaylaştıran en iyi anahtarlama açıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the closing angle on starting moments and dynamicbehavior of the induction machine fed by three phase system is investigated.As the switching elements of the machine with direct started or controlled systemshas mechanical contacts, the closing angle of every phase can be different due to disorderor any reason, phase voltages are applied in different angle for the faulty contact.Therefore, a power circuit, which closes every phase to be independent in differentangles, with PIC 16F877A microcontroller having manual inputs, is implemented. High-speed diodes with bridge connection, which gives permission for current passing with twodirections in the power circuit, and IGBT are used. There is also TLP2200- IGBT andMOSFET driver as insulation and driver circuit in microcontroller output.Mathematical model of the system is formed in VISSIM software, and the effect ofdifferent closing angles on dynamic behavior of induction machine is investigated withcomputer simulations. Experimental results are obtained with performed switching circuitwith microcontroller and supported with simulation results.In the simulation and experimental study, the optimum closing angles which form thelowest moment response in opposite direction and soft starting are determined.