Kamusal mekanların gender sistematik yaklaşım açısından değerlendirilmesi
An evaluation of public spaces: From gender mainstreaming perspective
  1. Tez No: 183008
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kentler, benzer ve farklı insan ve insan gruplarının bir arada ortak yaşadığıalanlardır. Kentsel mekanlar sakinlerinin her türlü ihtiyacına cevap verebilecek şekildebiçimlendirilir. Bunun aksi yapıldığı takdirde, aynı kentsel ortam bazılarının hayatınaolumlu katkı verirken; bazılarını da zor durumda bırakır. Sonuçta, farklı gruplar arasındadengesizlikler ortaya çıkar.Gender bağlamında değerlendirilen kadınlar, yaşlılar, özürlüler, tek ebevnyli aileler,vb. toplumun sözü edilen farklı gruplarından biridir. Toplumdaki konumları itibari ilefarklı öncelik, beklenti ve sorunları vardır. Kentsel mekanda gender gruplarının sorunlarınıve beklentilerini karşılamak amacıyla Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde ?Gender SistematikYaklaşım? politikaları uygulanmaktadır.Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu gender gruplarının kentimiz özelinde kamusalmekanlarında karşılaştığı sorunlar, sözü edilen politika aracılığıyla belirlenmeye ve budoğrultuda çözüm önerileri oluşturmaya çalışılmaktadır. Çalışma beş bölümdenoluşmaktadır;Birinci Bölüm: Çalışmanın amacı belirtilerek bu doğrultuda genel konular vekavramlara yer verilmektedir.İkinci Bölüm: Çalışma alanı ve araştırma yöntemine ilişkin bilgiler verilmektedir.Üçüncü Bölüm: Alan çalışması sonucunda elde edilen bulgular irdelenmiştir.Dördüncü Bölüm: Gender bağlamında kadınlar için saptanan sorunlar ve öncelikleraçıklanmaktadır.Beşinci Bölüm: Genel olarak ülkemizde gender grupları için kentsel mekanda,planlama ve tasarım sisteminde yapılması gerekenlerin yanında, bu konuda çalışmakisteyen araştırmacılara yön verecek öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities are common places in which similar and different human and human groupslive together. Urban places are formed to answer every need of their inhabitants. Wherethat is not the case urban environment can contribute either positively to the life of someinhabitants or negatively. Eventually, inequality comes out between different groups.Women, elderly, disables, single parents, etc. who are evaluated in gender contextare one of the groups that are unjustly treated. They have different priorities, expectationsand problems because of situations in community. ?Gender Mainstreaming? policy that hasbeen adopted in European Union members countries and in other Western countries answerproblems and expectations of gender groups in general and those living in urban areas inparticular.The problems of gender which is mainly formed women encounter in public placesin our city have been tried to be determined by means of policy mentioned and solutionproposals have been tried to be constituted in this direction. Study has consisted of fivechapters;Chapter One: Aim of study has been determined and in this direction general subjectsand concepts have been given place.Chapter Two: Informations related to study area and investigation method have beengiven.Chapter Three: Findings which are obtained in study area have been examined.Chapter Four: Problems and priorities which are determined in gender context forwomen have been explained.Chapter Five: Generally, things which have to be done in planning and designingsystem in urban place for woman in our country and also proposals which will guide toresearchers who want to study in this subject have been given.