Yerel yönetimler için konumsal tabanlı işlevlere yönelik devingen yapılı prototip bir kent bilgi sistemi yazılımının geliştirilmesi
Developing a prototype dynamic-structured urban information system software directed spatial based activities for local governments
  1. Tez No: 183033
  2. Yazar: ABDURRAHMAN GEYMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN YOMRALIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüzde, kentsel alanlarda yürütülen temel hizmetler, gelişmelere bağlı olaraksürekli bir şekilde değişme ve artma eğilimdedir. Bu nedenle yönetimsel işlevler hızlı vedoğru karar verme anlamında çok daha karmaşık bir hal alarak daha da zorlaşmaktadır.Özellikle kentsel alanlarda yerel yönetimler tarafından yürütülen teknik hizmetleraçısından, mevcut yazılı belgelere ilave olarak güncel harita tabanlı konumsal bilgilere dehızlı bir şekilde erişim büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda Kent Bilgi Sistemleri (KBS)teknolojisi kentsel yönetimler için etkin bir karar-destek aracıdır. KBS, yerel yönetimlerinihtiyaç duyduğu, kent kapsamındaki her türlü grafik ve öznitelik bilgiyi organize eden veyöneten konumsal tabanlı bir bilgi sistemidir. Ancak, başta belediyeler olmak üzere,ülkemizde geleneksel yönetişim anlayışı ve bilgi güncelleme sorunlarından dolayıKBS'den yeterince yararlanılmadığı görülmektedir.Yapılan bu çalışmada, orta ölçekli belediyeler bünyesinde yürütülen konumsaltabanlı hizmetlerin, işlevsel verimini artırmaya yönelik, veri paylaşımını ve güncelliğinidinamik olarak sağlayacak bir prototip kent bilgi sistem ara yüz yazılımı tasarlanıpgeliştirilmiştir. Bu amaçla, öncelikle, belediyelerin mevcut idari yapısı, konumsal bilgiyikullanan teknik birimler ve bu birimlerce ihtiyaç duyulan konumsal nitelikli verilerirdelenerek temel bir yönetim biçimi modellenmiştir. Buna bağlı olarak, belediyelerceyapılacak her türlü konumsal tabanlı işlemlerin elektronik ortamda gerçek zamanlı olarakyürütülmesi için daha düşük maliyetli, donanımdan bağımsız, kullanıcı açısından esnek vekullanımı kolay, yaygınlaştırılabilir, temel fonksiyonlu ara yüz modüllerini içeren biryazılım algoritması geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Prototip yazılım (DEVKBS V.1.0),ArcView 3.X GIS tabanlı olup, Avenue makro dili ve Visual Basic 6.0 programları ilegerçekleştirilmiştir.Geliştirilen yazılım ile mevcut konumsal verilerin dinamik yönetimi yanında,kullanıcılara, belediyelerden talep edilen harita tabanlı tüm işlemleri, on-line olarak,başvurudan son aşamaya kadar izleme avantajı sağlanmıştır. Sistem, örnek belediyelerdeuygulanarak; gereksinimler, sorunlar, veri kalitesi, yazılım-donanım bileşenleri irdelenmiş,ülkemizdeki KBS kullanımının geliştirilmesine katkı sağlayacak modüler biçimde hazırhale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Depending on the developments, today, the basic services provided in urban spaces arein the process of constant changes and improvements. And the administrative functions havebecome more complicated in terms of making prompt and accurate decisions. In addition tothe written documents, it is especially important for local governments which providetechnical services in urban areas to have a fast and reliable access to the updated map basedspatial information. In this respect, the Urban Information System (UIS) technologies arevery effective decision support tools for urban governance. UIS is a spatial basedinformation system organizing and managing all types of graphic or non-graphic spatialinformation needed by local governments. However, the UIS has not been utilizedsufficiently due to ineffective administrative tradition prevalent in Turkey, especially inmunicipal governments, and due to problems of updating the information.In this study, a prototypical interface software for an Urban Information System isdeveloped and designed so as the data are shared and updated dynamically to increasefunctional efficiency of location-based services provided by medium sized municipalities.For this purpose, first of all, a basic administration model is developed through a detailedexamination of the administrative structures of the municipal governments, the technicaldepartments in charge of spatial information, and the spatial data that are needed by thesedepartments. Then, based on these analyses, a software algorithm comprising of interfacemodules with basic functions is developed and applied. This is more cost effective softwarefree of hardware, which is flexible and user friendly, and is adoptable extensively.Therefore, all spatial based services of municipal governments can be processed in real-timeand in digital format. This prototype software (DEVKBS V.1.0) is based on ArcView 3.xGIS, written in Avenue Macro language, and Visual Basic 6.0.With this software developed, in addition to dynamic management of spatial data,users are given the ability to monitor all map-based activities requested from municipalgovernments on-line from the application phase to the end. The system is tested in selectedmunicipalities to inspect requirements, problems, data quality, and software-hardwarecomponents, and developed with such a modular structure so as to contribute to theutilization of UIS in Turkey.