Hf elementi bileşiklerinin X-ışını fluoresans parametreleri üzerine kimyasal etki
Chemical effect on the x-ray fluorescence parameters of Hf compounds
  1. Tez No: 183032
  2. Yazar: VOLKAN AYLIKCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN TIRAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Hf bileşiklerinde K ve L tabakasına ait fluoresans tesir kesitleri veverimleri, K X-ışını ve L X-ışını şiddet oranları üzerine kimyasal etkiler araştırılmıştır.57Numuneler Co radyoizotop halka kaynağından yayımlanan 123,6 keV enerjiliγ-ışınları ile uyarılmıştır. Numunelerden yayımlanan karakteristik K ve L X-ışınlarırezolüsyonu 5,9 keV'de 150 eV olan Ultra-LEGe dedektörü ile sayılmıştır.Şiddet oranlarında kimyasal yapıdan en fazla Lγ/Lα şiddet oranı ifadesinin etkilendiğigözlenmiştir. Ayrıca K ve L tabakası fluoresans verimleri ve tesir kesitlerinin kimyasalyapıdan etkilendiği tespit edilmiştir.Elde edilen değerler diğer araştırmacıların teorik ve deneysel değerleri ilekarşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical effects on K and L shell fluorescence cross-sections andyields, K, L X-rays intensity ratios of Hf compounds were investigated.57The samples were excited by 123,6 keV γ-rays emitted from Co radioisotopesource. K and L X-rays emitted from samples were counted by means of Ultra-LEGedetector which has the resolution 150 eV at 5,9 keV.In intensity ratios, it was observed that Lγ/Lα intensity ratio was affected mostly dueto chemical structure. In addition, it was determined K and L shells fluorescence yields andcross-sections are affected by chemical structure.Measured results are comparatively given with the theoretical and experimentalresults of the other researchers.