Pt biriktirilmiş polivinil ferrosen modifiye Pt elektrodunu temel alan yeni bir kolin biyosensörünün geliştirilmesi
Devolopment of the choline biosensor based on the Pt deposited PVF modified Pt electrode
- Tez No: 183055
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLCE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Jüri :Doç.Dr. Ahmet GÜLCEProf.Dr. Handan GÜLCEProf.Dr. Refika KURBANLIBasit ve hassas amperometrik kolin enzim elektrodunun tasarlanması için yeni biryöntem hazırlanmıştır. Bu çalışmada iki yeni kolin enzim elektrodu geliştirilmiştir.Çalışmanın birinci adımında, PVF kaplanmış Pt elektrot enzim çözeltisine daldırılarakkolin oksidaz enziminin (ChOx) polimer matriks içerisinde tutuklanması sağlanmıştır ve buenzim elektrot PVF-ChOx enzim elektrodu olarak tanımlanmıştır. Elektrot cevabı üzerinepolimerik film kalınlığı, pH, sıcaklık, substrat ve enzim konsantrasyonu etkisi araştırılmıştır.25ºC sıcaklıkta pH 7,4 olarak bulunmuştur. Cevap süresi 25-30 s ve lineer çalışma aralığınınüst sınırı 3,9 mM kolin derişimidir. Tutuklanmış enzim sistemi için görünür Michaelis-Menten sabiti (Kmg) ve aktivasyon enerjisi sırasıyla 15,2 mM kolin ve 41,4 kJ/mol olarakbulunmuştur.Çalışmanın ikinci adımında ChOx, PVF kaplanmış ve ardından Pt biriktirilmiş Ptelektrot üzerinde aynı yöntemle tutuklanmıştır ve bu enzim elektrot PVF-Pt-ChOx enzimeelektrodu olarak tanımlanmıştır. Enzim elektrot cavabı üzerine Pt etkisi araştırılmıştır. 25ºCsıcaklıkta pH 7,4 bulunmuştur. Cevap süresi 20-25 sn ve lineer çalışma aralığının üst sınırı3,25 mM kolin derişimidir. Tutuklanmış enzim sistemi için görünür Michaelis-Menten sabiti(Kmg) ve aktivasyon enerjisi sırasıyla 3,19 mM kolin ve 34,38 kJ/mol olarak bulunmuştur.Girişim yapabilecek maddelerin etkisi ve enzim elektrodunun kararlılığı daaraştırılmıştır.Anahtar Kelimeler : Kolin, Polivinilferrosen, Platin biriktirme, Enzim elektrot
Özet (Çeviri)
Jury :Doç.Dr. Ahmet GULCEProf.Dr. Handan GULCEProf.Dr. Refika KURBANLIA novel strategy to construct a simple and sensitive amperometric cholin enzymeelectrode was described. In this study, two novel choline enzyme electrodes wereinvestigated.In the first step of this study, the choline oxidase (ChOx) was incorporated into thepolymer matrix by immersing PVF coated Pt electrode in enzyme solution for several times,and this enzyme electrode was called as PVF-ChOx enzyme electrode. The effects of thethickness of the polymeric film, pH, temperature, substrate and enzyme concentration on theresponse of the enzyme electrode were investigated. The optimum pH was found to be 7.4 at25ºC. The response time was found to be 25-30 sn and upper limit of the linear workingportion was found to be 3.9 mM kolin concentration. The apparent Michaelis-Mentenconstant (Kmg) and the activation energy of this immobilized enzyme system were found tobe 15.2 mM kolin and 41.4 kJ/mol, respectively.In the second step of this study, ChOx was immobilized on PVF coated and then Ptdeposited Pt electrode by the same strategy, and this enzyme electrode was called asPVF-Pt-ChOx enzyme electrode. The effect of the amount of Pt on the response of theenzyme electrode was investigated. The optimum pH was found to be 7.4 at 25ºC. Theresponse time was found to be 20-25 s and upper limit of the linear working portion wasfound to be 3.25 mM cholin concentration. The apparent Michaelis-Menten constant (Kmg)and the activation energy of this immobilized enzyme system were found to be 3.19 mMcholine and 34.38 kJ/mol, respectively.The effects of interferents and stability of the enzyme electrode were also investigated.Key Words : Choline, Polyvinylferrocene, Platinum deposition, Enzyme electrode