Türkiye alabalık (Salmo trutta Linnaeus, 1758 ve Salmo platycephalus behnke, 1968) populasyonlarının genetik yapısının mtDNA-RFLP analiz yöntemiyle belirlenmesi
Study of genetic structure of trout (Salmo trutta Linnaeus, 1758 and salmo platycephalus behnke, 1968) populations in turkey using mtDNA-RFLP analysis
  1. Tez No: 183057
  2. Yazar: YILMAZ ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Türkiye Alabalık (Salmo trutta Linnaeus, 1758 Ve Salmo platycephalus Behnke,1968) Populasyonlarının Genetik Yapısının mtDNA-RFLP AnalizYöntemiyle BelirlenmesiYılmaz ÇİFTCİBu çalışmada, Türkiyenin değişik bölgelerinde bulunan anadrom ve anadromolmayan kahverengi alabalık (Salmo trutta L.) ve Anadolu alası (Salmo platycephalus)populasyonlarının genetik ve morfolojik yapıları mtDNA-RFLP analiz yöntemi ve Trussağı sistemi kullanılarak çalışılmıştır. mtDNA'nın üç faklı bölgesi (ND1, Sitokrom b/D-Loop ve ND5/6) PZR ile arttırıldıktan sonra kesici enzimlerle kesilmiş, 31 farklı birleşikhaplotip gözlenmiştir. Birleşik haplotipler arasındaki sekans farklılığı değerleri 0,0004 -0,0289 arasında değişmiş ve oluşturulan UPGMA ağacında alabalığın Tuna (DA) veAdriyatik (AD) olarak iki ana soy grubuna ayrıldığı belirlenmiştir. Populasyonlar arasıortalama nukleotit çeşitliliği 0,010 ve nukleotit farklılığı 0,009, populasyonlar içindekihaplotip ve nukleotit çeşitliliği değerleri ise sırasıyla ortalama 0,270 ve 0,001 olarakhesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Study of Genetic Structure of Trout (Salmo trutta Linnaeus, 1758 and Salmoplatycephalus Behnke, 1968) Populations in TurkeyUsing mtDNA-RFLP AnalysisYılmaz ÇİFTCİIn this study, genetic and morphometric structures of brown trout (Salmo trutta)and flathead trout (Salmo platycephalus) populations from different part of Turkey werestudied using mtDNA-RFLP analysis and Truss network sistem. After PCR amplificationof three mtDNA segments, ND1 product was digested with 5 restriction enzymes, Cyt.b/D-loop product with 5 and ND5/6 pruduct with 7. Thirty one composite haplotypes wereidentified. The nucleotide divergence between composite haplotypes was ranged from0.0004 to 0.0289 and constructed phylogenetic tree by using the UPGMA method showedthat brown trout populations clustered into two different groups, Danubian (DA) andAdriatic (AD), including S. platycephalus as well. The haplotype and nucleotide diversitywithin populations were 0.270 and 0.001 respectively, and pairwise nucleotide divergenceand diversity between populations were 0.009 and 0.010 in that order.