Kablosuz iletişim sistemleri bina içi yayılımında engellerin etkilerinin incelenmesi
Investigations of the effecets of obstacles on wireless communications indoor propagations
- Tez No: 183261
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde, her zaman ve her yerde yüksek veri hızlarına ulaşarak haberleşmek için gereklikoşulları arıyoruz. Kablosuz Yerel Alan Ağları (WLAN) teknolojisi bize bu olanaklarısağlayabilecek teknolojilerden biridir. WLAN ve diğer geniş bant kablosuz teknolojiler binaiçi ve bina dışı ortamlara uyarlanır. Bununla birlikte, bina içi ortamlar için, kablosuz sinyalgücünü ciddi bir şekilde zayıflatan pek çok engel yüzünden yayılımı incelemek zordur. Buçalışmada, bina içi ortamlarda yaygın olarak kullanılan farklı yapı malzemelerinin, vericisinyal gücüne olan etkisini inceleyeceğiz.Bina içi ve bina dışı ortamlarda yayılıma etki eden birçok faktör vardır. Bu faktörlerden biriolan kırılma açısı, konuyla ilişkili pek çok araştırmada ihmal edilmektedir. Bizimçalışmamızda, kırılma açısı dikkate alınarak, zayıflamalar için daha doğru sonuçlar eldeedildi. Yayılıma etki eden bir başka faktör olan engellerin yüzey pürüzleri ayrıcahesaplamalara katılmıştır.Elde edilen teorik görüntü için MATLAB programı kullanılarak simülasyon yapıldı.Simülasyonda, verici ve engelin koordinatları, verici sinyalin frekansı, malzemenin tipi veyüzey pürüzlerinin yükseklikleri veri girişlerini oluşturmaktadır. Simülasyon programı engelnedeniyle verici sinyalinde oluşan zayıflamaları üç boyutlu ışın izleme yöntemi kullanılarak1 metre mesafe aralık değerlerle hesaplar. Frekans olarak, WLAN teknolojilerinin kullanıldığı2.4 GHZ ve 5.2 GHZ frekansları kullanılır. Sonuç olarak kablosuz haberleşme ortamlarındayaygın olarak kullanılan engellerden, on adet farlı yapı malzemesi dikkate alınarak, bumalzemelerin güç zayıflamalarının grafiksel gösterimini elde ettik.Anahtar Sözcükler : Kablosuz ağ, ışın izleme, saçılma, geniş bantBilim Kodu : 609.02.06
Özet (Çeviri)
Nowadays we are looking for communications in very high data rates anytime any where.Wireless Local Area Networks (WLAN) technology is one of the technologies that providesuch opportunities. WLAN and other wide band wireless technologies are deployed indoorand outdoor. However, indoor environments are difficult to cover without gaps (i.e., there arealways non covered holes), due to many obstacles that attenuate wireless signal powerseverely. In this study, we investigate the effects of various construction materials widelyused in many indoor medium on transmitted signal powers.There are several factors that affect propagations over indoor and outdoor mediums. One ofthese factors, refraction angle, is not consider in many relating researches. In our study,refraction angles are considered to obtain more accurate results for attenuations. Anotherfactor considered in our study is the surface roughness of obstacles.The derived theoretical aspect is simulated using MATLAB program. In the simulation, theinputs include the coordinates of the transmitter and obstacles, the frequency of transmittedsignals, material type and the roughness value of surfaces. The simulation program calculatesthe attenuations of the transmitted power due to obstacles, in a resolution of 1 meter in 3D byusing ray tracing method. For the frequency, we consider 2.4 GHZ and 5.2 GHZ which areused in WLAN technology. By considering ten different construction materials as obstaclesover a wireless communication medium, we obtain the graphical representation of the powerattenuations for these materials.Key Words : Wireless network, ray tracing, scattering, broadbandScience Code : 609.02.06