Web tabanlı atıksu arıtma tesisi dizayn hesaplamaları ve proses seçimi karar destek sistemi
Web-based wastewater treatment plant design calculations and process selection decision support system
- Tez No: 183320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Atıksu arıtma tesisi ünitelerinin boyutlandırılması karmaşık ve uzun vakit alanbir işlemdir. Hesaplama yapacak kişi boyutlandıracağı her üniteye özgü kriterlerehakim olmalı, uygun değerleri kullanmalıdır. Hesaplama işlemlerini yaparken maddihata yapmamak için dikkatli olunmalıdır. Çünkü yapılacak küçük bir işlem hatası vebulunacak hatalı bir sonuç, işlemler zincirleme ilerlediğinden, telafisi zor olan birdurumdur. Bu çalışmanın ürünü web tabanlı bir programdır. Bu program evselnitelikli atıksu arıtıma tesisleri ünite boyutlandırma hesaplamalarını otomatik olarakyapmaktadır. Bu program yardımı ile 3-5 dakikada yapılan hesaplamalar kağıt kalemile yapılmış olsa, aynı hesaplamalar yaklaşık 5 saat sürmektedir. Bu tip yoğun formülve birçok kriterin göz önünde bulundurulması gereken hesaplamalarda yapılmasımuhtemel sayısal hataları engellediği için program maddi hata probleminin önünegeçmiş olur. Ayrıca çalışmanın internet üzerinden yayınlanması ve internet bağlantısıolan herkesin bu hesaplamalardan yararlanabilmesi bu çalışmanın temel amaçlarındanbirisidir.
Özet (Çeviri)
Wastewater treatment plant units sizing is complex and time-consuming task.The person who will calculate sizing should be sure about the criteria about the unitto be sized and should use appropriate inputs. Calculations should be made carefullybecause incorrect result may cause serious costs and irrecoverable inconveniences.The product of this study is a web-based software. This software performs municipalwastewater treatment plant unit sizing calculations automatically. With the aid of thissoftware the calculations would be performed within 3-5 minutes, which the samecalculations might be resulted in 5 hours manually. Software avoids making mistakes,which are very common for these kind of intensive formulas that have multiparameters or criteria to solve. Software is published in the Internet; this is anotherimportant purpose of the study to reach everyone who has basic Internet connectionto get benefit of the easy-web based-user friendly calculations.